AKNE (SİVİLCE) LEKELERİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

AKNE (SİVİLCE) LEKELERİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Yüzümüzde çıkan sivilceler oldukça sinir bozucu olabilir ve yüzde ya da vücudun diğer bölgelerinde iz bırakabilir. Bazı ev ilaçları ve tıbbi tedaviler sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

AKNE (SİVİLCE) LEKESİ ÇEŞİTLERİ

Üç türlü sivilce izi vardır:

Düz ve siyahımsı hale gelen lekeler: Bunlar temizlenmesi en kolay olanlardır ve genellikle süreç doğaldır.

Beyaz başlı olan sivilceler: Bu, cildi daha derin bir seviyede etkilemektedir. Bu izler aynı zamanda cildin kolajen kaybından kaynaklanmaktadır.

Kırmızı, kahverengi iz bırakanlar sivilceler: Bu izler kist ve hormonal dengesizlikten kaynaklanır ve genellikle kurtulması çok zordur.

AKNE LEKELERİNDEN KURTULMANIN DOĞAL YÖNTEMLERİ

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağının zengin, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Bu etkili yağ, yeni akne lezyonlarının yüzeye çıkmasını önlemenin kesin yoludur. E ve K vitaminleri ve antioksidanlarla dolu, sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olan sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını avuçlarınız arasında ovalayın ve yüzünüzün etkilenen bölgelerine nazikçe sürün. Daha iyi bir sonuç için bir gece bekletin ve yıkayın.

Çay Ağacı Yağı: Akne ve sivilceye meyilli ciltler için çay ağacı yağı bir kurtarıcıdır. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, ciltteki lekelerden kurtulmak için mükemmel bir doğal yağdır. Her cilt tipi için iyi sonuç vermesidir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Üç ila dört damla çay ağacı yağı ile Hindistan cevizi veya badem yağı gibi taşıyıcı yağlar karıştırılarak kullanılır. Sivilce izlerine ve lezyonlara eşit şekilde uygulanır. Yıkamadan önce bir gece veya en az bir veya iki saat bekletin.

Elma Sirkesi: Cildiniz için mükemmel pH dengesini sağlamak istiyorsanız elma sirkesi etkili bir bileşendir. Fazla yağları emer ve cilt gözeneklerini temiz tutar ve doğal olarak pul pul dökülür, yumuşak, pürüzsüz ve lekesiz bir cilt bırakır. Ayrıca sivilcelerinizin kızarıklığını azaltmaya yardımcı olur ve zamanla boyutlarının küçülmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

1 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı su karıştırılır. Temiz bir pamuklu ped kullanarak bu karışımı tüm yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Karbonat: Karbonat, peeling ve ağartma özellikleri ile bilinir. Düzenli olarak karbonat kullanımı, tıkanmış cilt gözeneklerinden ve cilt izlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Alkali yapısı sayesinde bu bileşen aynı zamanda cildin pH dengesini geri kazanmaya ve yara izleri ve sivilce izleriyle mücadeleye yardımcı olur.

Karbonat Nasıl Kullanılır?

2 yemek kaşığı kabartma tozu, 1 yemek kaşığı su ile karıştırılır. Lekelerin üzerine uygulanır. Kuruması beklenir ve 10-12 dakika sonra yıkanır.

Limon Suyu: Limon suyu doğal bir ağartma maddesidir. Aydınlatıcı özelliği ile sivilce izlerinin hafifletilmesinde rahatlıkla kullanılabilir.

Limon Suyu Nasıl Kullanılır?

Limon suyunu alın ve sivilce izlerinize ve diğer etkilenen bölgelere nazikçe sürün. Yarım limonun suyunu sıkın. Pamuklu ped veya parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Ellerinizin temiz olduğundan emin olun. 10-15 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık suyla yıkayın.

SİVİLCELERİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

Yüzünüzü temiz tutun ve daha yumuşak bir yüz yıkama ile günde en az iki kez yıkayın.

Düzenli olarak peeling yapın. Cildinizin ölü cilt hücrelerinden kurtulmasına ve gözeneklerin temiz kalmasına yardımcı olur.

Asla makyajla yatağa girmeyin.

Kimyasal içermeyen makyaj temizleyici kullanın. Makyajı temizlemek için temiz pamuklu pedler kullanın, çünkü genellikle gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Bir sivilceniz varsa, sivilcelere asla dokunmayın veya sivilceleri patlatmayın.

Direkt güneşten uzak tutunuz. Açık havada çok zaman geçiriyorsanız her zaman güneş koruyucu kullanın.

Sağlıklı bir diyet, sivilceleri korumanın en iyi yoludur. Doğal cilt için bol bol yeşillik yiyin ve bol miktarda sağlıklı sıvı için.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir