AVOKADO’NUN SAĞLIĞA FAYDALARI VE ZARARLARI

AVOKADO’NUN SAĞLIĞA FAYDALARI VE ZARARLARI

Çoğu meyve iyi bir karbonhidrat kaynağıdır, avocado ise sağlıklı bir vücudu korumaya yardımcı olan mükemmel bir faydalı yağ kaynağıdır. Avokado, başta lif olmak üzere, folat, E vitamini ve B sağlayan yaklaşık 20 temel vitamin ve besin içerir. Bununla birlikte, avokado magnezyum, fosfor, demir ve potasyum bakımından yüksektir ve gram başına muzdan daha fazla potasyum içerir.
Taze avokado, önemli karotenoid antioksidanlar olan likopen ve beta-karoten içerir. Bu antioksidanların en yüksek konsantrasyonu kabuğa en yakın koyu yeşil ette bulunur.

AVOKADO’NUN SAĞLIĞA FAYDALARI

Osteoporozu Önler:

Avokadonun yarısı, günlük önerilen K vitamini gibi temel vitamin alımının %25’ine sahiptir. Güçlü kemik sağlığından sorumludur. Bu vitamin genellikle Kalsiyum C & D’nin önünde gözden kaçırılırken, vücut tarafından daha fazla kalsiyumun emilmesine ve idrarla kalsiyum atılımının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Kalbe Faydalıdır:

Avokado, kan kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek tekli ve çoklu doymamış yağlar bakımından yüksektir.
Amino asit homosisteinin yüksek seviyeleri, daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilidir, ancak avokadoda bulunan B6 vitamini ve folik asit, onu düzenlemeye yardımcı olabilir.
2013 yılında Nutrition Journal’da yayınlanan yedi yıllık bir çalışma, avokadoların, inme, koroner arter hastalığı ve diyabet riskini artırdığı gösterilen bir grup semptomu ifade eden metabolik sendrom riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Sindirime Yardımcı Olur:

Lif ve avokado açısından zengin olmak, sindirime yardımcı olma konusunda oldukça faydalıdır. Günlük avokado alımı, kabızlığın tedavisine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Yüksek Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Eder:

Avokado düşük karbonhidrat içerdiğinden ve mükemmel bir lif ve sağlıklı yağ kaynağı olduğundan, diyabetikler için ideal bir meyvedir. Ayrıca Tip 2 diyabet geliştirme şansını da azaltır.

Kan Basıncını Düzenler:

Avokadonun yüksek potasyum seviyeleri, kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Amerikan Kalp Derneği, potasyumun tuzun kan basıncınızı artırabilecek etkilerini düzenlemeye yardımcı olduğunu bildirdi.

Bağışıklık Sistemine Faydalıdır:

Glutatyon, bağışıklık sistemi sağlığı ile ilişkili güçlü bir antioksidandır. Proceedings of the Nutrition Society dergisinde 2000 yılında yayınlanan bir raporda, “Bağışıklık sistemi en iyi şekilde, lenfoid hücreler hassas bir şekilde dengelenmiş orta düzeyde glutatyona sahipse çalışır” diye belirtilmiştir. Avokado bu maddenin iyi bir kaynağıdır.

Hamilelik ve Doğum Kusurlarını Önleyebilir:

California Avokado Komisyonu’na göre avokado, anne adayları için harika bir seçim. Avokado, spina bifida ve nöral tüp kusurları gibi doğum kusurlarını önlemek için gerekli olan önemli miktarda folik asit içerir.

Artrit Belirtilerinin Tedavisine Yardımcı Olabilir:

Artrit, özellikle yetişkinlerde eklemlerde, parmaklarda ve sırtta ağrıya yol açan yaygın sağlık sorunlarından biridir. Avokadoyu düzenli olarak tüketmek, artrit semptomlarını iyileştirmede yardımcı olabilir.

Stresi Azaltır:

Avokado, stres önleyici besin olarak da bilinen iyi bir magnezyum kaynağıdır. Günde bir avokado, stresi önlemeye ve gerginliği gidermeye yardımcı olur, böylece daha sağlıklı bir yaşam tarzı için iyi bir gece uykusuna katkıda bulunur.

Gözlere Faydalıdır:

Avokado, iyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, eşleştirilmiş gıdaların antioksidanlarını emmeye de yardımcı olur. Görme yetisini iyileştirmek ve katarakt ve maküler dejenerasyon riskini uzak tutmak için iyi olan karotenoidler lutein ve zeaksantin bakımından zengindirler. Avokado, tekli doymamış yağ asitlerine sahip olduğundan, göz sağlığını iyileştiren betakaroten gibi yağda çözünen antioksidanları destekler.

Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Avokado kilo aldırır mı yoksa kilo yönetimine yardımcı olur mu? Çoğu insanın inandığının aksine, karbonhidratları düşük ve yağları yüksek diyetlerin kilo kaybını hızlandırdığı bilinmektedir.

Yağlar genel olarak daha az yemenize yardımcı olan tokluk hormonlarını artırır. Ayrıca aşırı yeme, atıştırma ve şeker bağımlılığını önlemeye yardımcı olmak için aç kalmadan öğünler arasında daha uzun süre kalmanıza izin verir.

AVOKADO’NUN OLASI ZARARLARI

Mide Sorunlarına Sebep Olabilir:

Özellikle mide sorunu olan kişiler avokado yediklerinde biraz rahatsızlık hissedebilirler. Genellikle şişkinlik veya gaz şeklindedir.

Enflamasyon Yaşayabilirsiniz:

Avokadodaki yağın çoğunluğu tekli doymamış tür olmasına rağmen, bu meyve 1 fincan porsiyon başına yaklaşık 3,2 gram doymuş yağ içerir. Bu, avokadodaki yağın kabaca %15’inin doymuş olduğu anlamına gelir. Bu, çok fazla doymuş yağ tüketmenin tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol riskinizi artırabileceği düşünüldüğünde dikkate değerdir.

İlaç Etkileşimlerine Neden Olabilir:

Çok miktarda avokado yerseniz, aldığınız herhangi bir anti-inflamatuar ilacın etkinliğini gerçekten etkileyebilir.

Olumsuz GI Ekilerinden Muzdarip Olabilirsiniz:

Avokadoya alerjiniz olmaması, ters bir reaksiyona neden olmayacağı anlamına gelmez. Avokado, büyük miktarlarda tüketildiğinde müshil benzeri bir etkiye sahip olabilen poliol adı verilen küçük zincirli karbonhidratlar içerir. Ve avokado intoleransınız veya bu doğal şekerlere karşı hassasiyetiniz varsa, yedikten 48 saat sonra şişkinlik, gaz veya mide rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

HDL Kolesterolü Düşürür:

HDL kolesterol. Vücut için faydalı bir kolesteroldür. İyi yağlardan biri olmasına rağmen, avokado söz konusu olduğunda avokado aslında size karşı çalışır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi tip olan HDL kolesterol seviyelerini düşürür.

Karaciğer Sorunları:

Avokado çok tüketildiğinde, karaciğerinize zarar verebilecek östragol ve anetol adı verilen iki bileşen içerir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir