Bel Fıtığının Erken Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığının Erken Belirtileri Nelerdir?

Modern toplumumuzda insanların şikâyet ettiği hastalıklardan bir tanesi de bel fıtığıdır. Günümüz insanlarının dörtte üçünden fazlası en az bir kere bel ağrısından hayatları boyunca şikâyet etmiştir. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada insanlar bel fıtığından muzdariptir. Bel fitliğinin bu kadar sık görülmesinin altında hareketsizlik, masa başı işler, yanlış pozisyonda oturma gibi nedenler vardır. Erkenden tedavi edilmezse kişiye çok sıkıntı verebilen bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi bel fıtığında da erken teşhis çok önemlidir. Sanılanın aksine bel fıtığı ve kalça fıtığı aynı şey değildir. Kalça fıtığı romatizmal bir hastalıktır. Bel fıtığı ise romatizmal bir hastalık değildir. Bel fıtığı, omurgamızı meydana getiren disklerin yerinden oynamalarından ötürü sinirlere yaptıkları baskıdan dolayı meydana gelir. Doğrudan sinirlere baskı yapıldığından dolayı ağrısı çok fazladır. Belde sinir sıkışması seklinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Şimdi bu hastalığın erken belirtilerine bakalım:

bel-fitiginin-nedenleri.jpg

Ağrılar

Bel fıtığının en önemli belirtileri arasında şiddetli ağrıları sayabiliriz. Bel çevresinde hissedilen bu ağrılar çok şiddetlidir ve kişinin günlük yaşamını çok etkileyebilirler.

Siyatik Belirtiler

Siyatik belirtiler de bel fıtığının erken belirtileri arasında gösterilebilir. Siyatik, bir diğer deyişle sinir kökü ağrıları da çok şiddetli ağrılardandır. Yerinden oynayan omurga diskleri siyatik sinire baskı yapar ve şiddetli ağrılara sebep olur. Kayan disk hangi bacağın siyatiğine baskı yapmışsa o bacakta ağrı meydana getirir. Belki de bel fıtığının en önemli belirtisi bu bacak ağrılarıdır. Eğer bel bölgesinden başlayan bir ağrı sonrasında bacaklara doğru kaymışsa meydana gelen ağrının bel fıtığından kaynaklanması büyük bir olasılıktır. Böyle bir durumda vakit geçirmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır.

bel-agrisi-nedenleri.jpg

Bel Çevresi Ağrılar

Kayan disklerden dolayı bel çevresinde de uyuşma, karıncalanma gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu bölgedeki bu rahatsızlıklar da bel fıtığının erken habercisi olabilir.

bel-fitigi-kalca-agrisi.jpg

Ayrıca oturmada ve kalkmada yaşanan güçlüklerde bel fıtığının erken belirtileri arasında yer alır. Eğer bel fıtığı ilerlemişse yürümede zorluk, idrar tutamama gibi belirtilerde görülebilir. Bu belirtiler görülmüşse bel fıtığı sanılandan çok ilerlemiş olabilir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir