Bilinen ve Bilinmeyenleri İle Çölyak Hastalığı

Bilinen ve Bilinmeyenleri İle Çölyak Hastalığı

Bu yazımızda sizlere aslında pek bilinmeyen ama ciddi olan bir hastalıktan bahsedeceğiz.

İlk olarak çölyak hastalığı nedir? Bu sorumuzun cevabını alalım.

Çölyak hastalığı; incebağırsaklarda görülen bir emilim hastalığıdır. Gluten entropatisi olarak bilinir. Bu hastalıkta görülen durum ise; emilimin, villus denilen emilim yapılarının bozulmasıyla yapılamamasıdır.

Gluten nedir?

Gluten buğday ve benzeri tahıllarda görülen bir proteindir. Gluten alerjisi diye bir durum vardır. Ve bu her yaşta görülebilmektedir.

Peki bu hastalık kimlerde görülmektedir?

Çölyak hastalığı genelde çocuk hastalığı olarak bilinmektedir. Ancak bu hastalık her yaş grubunda görülebilmektedir. İleri yaşlar da bile görülme durumu bulunuyor. Bu hastalığın genetik olduğu söylenebilir ve bu hastalık riski birinci derece yakınlarda oldukça yüksektir.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri çocuk yaş grubu için düşünüldüğünde, büyümede meydana gelen yavaşlama, ishal, kansızlık, şişkinlik, agresiflik, gibi durumlar olabilmektedir. Yağlı kaka durumu da çocuklarda görülen diğer bir belirtidir. Özellikle bu tür gıdaların tüketiminden sonra oluşan yağlı kaka açık ve net şekilde ayırt edilebilir. Bu durum hissedildiğinde hemen doktora müracaat edilmelidir. Yetişkin yaş grubu için ise kemikte meydana gelen bir takım sorular, karaciğer problemleri ve cilt hastalıkları söylenebilir.

Bu hastalığın tanısı nasıl konmaktadır?

Çölyak hastalığı hekimler tarafından kuşku uyandırdığı takdirde kolaylıkla bulunabilmektedir. Birkaç test ile bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu testler endoskopi ve kan testidir. Böylelikle hastalık kesin olarak belirlenebilir.

Hasta olan kişiler bu durumda ne yapmalılar?

Çölyak hastası kişiler her şeyden bu hastalığı kabul etmelidirler. Ve etrafındaki kişilere de bunu söylemelidirler. Tanıdığı herkese bu durumu belirtmesinde fayda bulunmaktadır. Özellikle çocuk yaştaki hastalarda ise; anne baba ve öğretmenlerin özel ilgilerine gerek vardır. Çocuğa glutenli gıdaları yedirmemeleri gerekir. Genelde çocuk yaşta görülmesinden ve bu yaştaki birinin hastalığı tam kavrayamamasından dolayıdır ki her ortamda buna dikkat edilmeli. Misafirliğe gidildiğinden ikram edilen şekerden tutunda eve alınan alışveriş malzemelerinin içeriğine kadar bu kurala uyulmalıdır. Yani Glutensiz ürünler tercih edilmelidir.

Bu hastalıkta tedavi yöntemleri nelerdir?

Çölyak hastalığının en önemli tedavi yöntemi tabii ki hastalığa neden olan unsurları ortadan kaldırmaktır. Glutensiz yiyecekler ön planda olacak şekilde kesin bir diyet uygulanmalıdır. Bunun için hasta bilinçli olmalı ve çocuk için söylersek te bilinçlendirilmeli. Diyet oluşturma ve uygulama konusunda bilinçli bireyler teknoloji dokümanları ile de bunu sağlayabilir. Araştırma yaparak sorunun çözümü için gerekenler rahatlıkla bulunabilir.

Çölyak hastaları ne tür gıdalar yiyebilir?

Bu hastalık teşhisi konulan kişiler, doğal olarak bu soruyu soruyor. Cevap olarak ise; tahılların dışında kalan mamullerin unlarını tavsiye edilebilir. Bunlara örnek, mısır, patates, pirinç gibi gıdaların unlarından elde edilen mamulleri verebiliriz. Her türlü buğday ve türevleri ürünlerden uzak durulması tek kural olarak söylenebilir.

Sonuç olarak çölyak hastalığının tek çözümü olarak glutenden uzak durmak denebilir. Bu durumun başka bir ilacı bulunmamaktadır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir