Burun Kanaması Neden Olur

Burun Kanaması Neden Olur

Burun kanamaları orta yaşlarda ortaya çıkarsa yüksek tansiyonla ilişkilendirilebilir. Burun kanaması  panik yaratabilir yüksek kan basıncı varsa burun kanamaları kronik vakalardır. Burun zarları çocuklarda incedir ve kanama çocuklar arasında çok sık görülen bir sorundur. Korkunç  gözükse de, sakin kalmak burun kanaması durumunda gereklidir. Burun kanalamarına yol açan nedenlerden biri de  Kalsiyum eksikliği, tahriş edici kimyasallara maruz kalma, sinüzit, yüksek rakım   uyuşturucu kullanımı gibi nedenler sayılabilir.

Burun kanaması neden olur

Burun savunmasız noktalarda bulunan çok sayıda kan damarı vardır. Burundaki kılcal damarlar çok hassastır ve kolayca patlayabilirler. En yaygın burun kanaması nedenleri arasında kuru hava koşullarıdır.  Havadaki kuruluk burun zarını kurutur, burun kanamasına bu sebep bile neden olabilir. Bu tür kanamalar tıbbi bir durumdan daha fazla rahatsızlık verici olmakla birlikte burun kanaması yüksek kan basıncıyla ilişkili olduğunda ciddi bir problemlerin işaretçisi olabilir.

Burun Kanamaları Kaç Tiptir?

İki tip burun kanaması vardır. Anterior burun kanaması ve posterior burun kanaması… Posterior kanamasının nedenlerinden biri yüksek tansiyonudur. HBP, kan tarafından arterlere uygulanan basınç olarak tanımlanır. Bu nedenle, HBP burun tıkanıklığı, kan basıncının 120/80 normal seviyesinin üzerine çıkması sonucu oluşmaktadır.  Kronik burun kanaması tehlikeli olabilir ve derhal tedavi edilmelidir.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun tıkanıklığını durdurmanız için size yardımcı olacak birkaç ipucu vermek istiyoruz. Burnunuzun damarlarındaki baskıyı azaltmak için öne doğru eğildiğinizde, kanı yutmanıza engel olur ve sıklıkla panik ve iritasyona neden olur. Burnunuzu burun deliklerinizi  işaret parmağınızla ve baş parmağınızla hafifçe sıkıştırın. Öne doğru eğip burnunuzdan nefes alın. Bu, 5-10 dakika süreyle yapılıyorsa, septumdan gelen kan akışını durduracaktır. Sırt üstü uzanın, kafanızı düz tutun. Kanamanın sıcak ve kuru şartlardan kaynaklanması durumunda başınıza biraz soğuk su dökebilirsiniz. Baş soğutulduktan sonra, kanama bir müddet duracaktır. Mümkün olduğunca, hapşırırken ağzınızı açık tutun; burun delikleriniz içeride oluşan basınçtan kurtulabilir.

Yüksek Kan Basıncını Önlemek

Burun kanamaları anormal kan basıncı nedeniyle  meydana gelebilir. Tansiyonun kontrol altına alınması ve düşürülmesi burun kanamalarının sık görülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme düzenini takiben, Sigara ve alkolden kaçınılması, yeterli uyku, zaman yönetimi, gerginliklerden kaçınma ve egzersizlerle sağlıklı bir kilo verme, yüksek tansiyonun önlenmesinin bazı yollarıdır.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir