Cilt Bakımı Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Cilt Bakımı Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

İnsan derisi sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımı aslında kendisi yapabilmektedir. Ancak gerek doğal yollar ile gerekse kozmetik ürünler gibi kimyasal yollar ile de bakım yapılabilmektedir. Bu bakımları yaparken cildinize yüksek oranlarda fayda sağlarsınız ancak bu bakımların yanlış yapılması sonucunda da faydadan çok zarar getirebilirsiniz.

Cildinizin çok daha iyi ve canlı olması için, sağlıklı bir cilt için kesinlikle bahsedeceğimiz unsurlara çok dikkat etmelisiniz. Gerek güneşten korunmak adına, gerek makyaj temizlemesi adına ve gerekse peeling adına yapmakta olduğunuz hatalara değineceğiz ve bunları sizlere güzel bir şekilde anlatacağız.

Çok Fazla Kremler Kullanılması

Cildinizin bir tipi vardır. Kuru, hassas veya yağlı  olarak değişebilmektedir bu cilt yapısı. Cilt tipinize en uygun olan kremi kullanmalısınız. Bu kremi kullanırken de eğer daha yüksek verim bekliyorsanız farklı bir kreme geçebilirsiniz. Bu krem nemlendirme kremi veya koruyucu krem olabilir.

Buradaki en önemli unsur bu kreminizi sık bir şekilde değiştirmeyin. Ayrıca çevrenizdeki kişilerin kremlerini, cildinize iyi gelecek mi? Diye kullanmamalısınız.

Güneşlenirken Yapılan Hatalar

Bronz olabilmek adına uyguladığınız haddinden fazla güneşlenme işlemi, faydadan çok size zarar sağlayacaktır. Bu zararlara karşı da mutlaka cildinizi önemli ölçüde korumalısınız.

Güneş kreminize çok fazla güvenmeyin çünkü bu krem size faydadan çok zarar sağlayabilir. Aşırı güneşlenmeniz cilt hücrelerinize saldıracaktır. Erken yaşlanma belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Cilt kanseri dahi olabilirsiniz. Bu yüzden güneşlenme işlemini kısa tutmalısınız.

Makyaj Temizlemesi Nasıl Yapılmalı?

Bayanlar genellikle gece uyumadan önce veya evlerine geldiklerinde makyaj temizleme işlemini gerçekleştirirler. Bu durumda bir sorun oluşmaz. Siz uykudayken kimyasallar hücrelerinizin tam anlamıyla geri kazanabilme adına gereken oksijenin hücrelerinize gitmesini engeller ve cildinize ciddi anlamda zarar vermektedir. Bu yüzden geceleri uyumadan önce cildinizdeki makyajı mutlaka temizlemelisiniz.

Ölü Hücreler Nasıl Temizlenmeli?

Cildinizi ölü hücrelerden temizleme adına da birçok hatalar yapıyorsunuz.

İnsanlar ölü hücrelerden temizlenebilme adına çok miskin davranıyorlar. Bazıları vaktinin olmadığını söylerken kimisi de faydası olmadığını söylüyor ve cildin bunu zaten yaptığını söylüyor. Ölü hücrelerden temizlenmeniz cildinize ihtiyacı olan gücü, sağlığı geri kazandıracaktır. Cilt bunu yaparken sizin de ona yardımcı olmanız gerekir.

Yine sivilcelerin sıkılması da cilt için yapılan hataların başında gelir. Sivilceleri asla sıkmamalısınız. Sivilceleri sıkmanız sonucunda onlar çok hızlı bir şekilde geçmezler. Aksine daha fazla dururlar ve çoğu zamanda iz yapabilir ve akneye çevirebilirler. Bunlar enfeksiyona çevirdiği takdir de olumsuz yaralar da oluşabilmektedir.

Yine yüzünüze fazla dokunursanız yağlanma oluşacaktır. Bu nedenle ellerinizi cildinizden ne kadar uzakta tutarsanız o kadar iyidir. Ayrıca ellerinizde bulunan bakteriler de cildinize zarar verebilmektedir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir