Çölyak Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2

Çölyak Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2

Çölyak hastalı nedir?

Bazı insanların bağışıklık sistemleri bazı mamuller de bulunan Gluten´e karşı aşırı tepki vermesi bunun sonucunda da ince bağırsağın görevini yerine getirememesi durumuna çölyak hastalığı adı verilmiştir. Çölyak hastalığı teşhis edilenlere de çölyaklı denilmektedir.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığının birçok belirtisi vardır. Sürekli ishal halinde olma durumu, kilo kaybedilmesi, romatizma, sürekli diş çürümesi, kemiklerde sızı ve ağrıların yaşanması, midede bulantı, yemeklere karşı iştahsızlık, yaşa göre kilolun düşüklüğü, boyun uzamaması ya da gerilemesi, baş ağrıları olması büyük derecelerde, sürekli kaşınma hissi, ağız içlerinde yaraların oluşması, bayanlarda aşırı zayıflamadan ötürü oluşan adetlerinde düzensizliğin oluşması, vücutta halsizlik hissi, Dışkılarının kötü kukulu olması… Vs. gibi belirtileri bulunmaktadır.

Çölyak hastalığının hangi yaştaki insan grubunda görülür?

Bu hastalık her yaştaki insanlar da görülebilmektedir. Belli bir yaştakilerde görülür ifadeleri yanlıştır.

Çölyak hastalığının süresi ne kadardır?

Çölyak hastalığının bir süresi yoktur. Bu hastalığa sahip olanlar ömür boyu kronik olarak bu hastalıkla yaşarlar. Bu nedenle bu hastalıkla yaşamaya alışmalı ve uygun yiyecekler tüketmelidirler.

Çölyak hastalığının tedavisi var mıdır?

Çölyak hastalığının günümüzde ki tedavisi gluten proteini içeren mamullerden uzak durulmasıdır. Şimdilik henüz bu hastalık için başka türde bir tedavi çözümü sunulamamıştır. Glutensiz diyetler şeklinde tedaviler uygulanır. Tek çözüm budur. Bu diyeti uygulayan çölyak hastaları genelde sorun yaşamazlar.

Gluten diyetine başlandıktan sonra bırakılmasının olumsuz etkileri var mıdır?

Çölyak hastalığının bu diyetten başka çözüm yolu olmadığından hastalar bu diyetle yaşamlarına devam edebilmeyi öğrenmeleri gerekir. Bu diyetin sürekli olarak uygulanması gerekir. Diyete başlanıp daha sonrasından bırakılırsa hasta üzerinde daha da kötü derecede hastalık türleri ortaya çıkabilir. Bu açıdan diyete sürekli olarak uyulması gerekilir.

Gluten proteinini içeren maddeler nelerdir?

Genellikle tahıl türlerin de bulunmaktır. Arpa, un, buğday, çavdar gibi mamullerde gluten proteini bulunmaktadır. Fakat genellikle bunların doğal hallerinde vardır.

Glutensiz diyette nelere dikkat edilmesi gerekir?

Öncelikle çölyak hastalığı teşhisi konulmuş kişiler kesinlikle arpa, buğday gibi ürünlerden uzak durmalı yememelidirler. Mısır, patates, kuru fasulye yenebilir. Mısır yenebilse de mısır ekmeğinden uzak durulmalıdır. Kozmetik ürünlerinde de gluten tercih edildiği için kozmetik ürünleri satın alınırken dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli baharatlar yemekler de kullanılmalıdır. Çikolata, sakız, ketçap gibi ürünlerde de bu proteinden olduğu için alırken dikkat edilmeli ve araştırılarak alınmalıdır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir