D vitamininin Bilinmeyen Faydaları

D vitamininin Bilinmeyen Faydaları

D Vitamini daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlayabilir, kemiklerinizi geliştirebilir ve diyabet, multipl skleroz, kanser, kalp rahatsızlığı gibi istenmeyen hastalıklara karşı sizi koruyabilir.

D Vitamini Kemik Sağlığını Artırır

D vitamini bebeklikten yaşlılığa kadar güçlü kemiklerin oluşmasında kritik önem taşır. Vücudun yiyeceklerden kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yaşlı erişkinlerde, günlük “D” dozu ve kalsiyum, kırıkların oluşmasını önler kemiklerin mukavemetini arttırır. Güçlü kemiklere sahip olmak ve raşitizm hastalığını önlemek için, D Vitaminine ihtiyaç duyarız. 1930’larda süte vitamin ekleme yöntemi ile raşitizmi neredeyse tüm dünyada ortadan kalktı.

D vitamini ve Multipl Skleroz

Uzmanlar, yıllardır güneş ışığı ve D vitamini seviyeleri ile  sinirleri tahrip eden bu otoimmün bozukluk arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorlar. Yeni bir ipucu ise bunu şunu haber veriyor; düşük D vitamini düzeyine yol açan nadir bir gen kusuru üzerine yapılan bir araştırmada bu genin MS hastalığını tetiklediği bulgulandı.

D Vitamini ve Diyabet

Bazı çalışmalar düşük D vitamini seviyesi ile tip 1 ve tip 2 diyabet arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Pekiyi, D vitamini seviyenizi yükseltmek bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir mi? Doktorların diyabetleri önlemek için, sadece D vitamin taksivesi alınması gerektiğini söyledikleri savunulamaz ancak  bu desteğin alınmasını öneren yeterli kanıt olmasa da aşırı vücut yağları tip 2 diyabet ve düşük D vitamini nedeniyle ortaya çıkıyor. O halde obezitenin oluşmasında D vitamininin eksikliği bir neden olarak gösterilebilir. Diyabet ise genellikle obezitenin tetiklediği bir hastalıktır. Bu açıdan D vitamin eksikliği ile diyabet tip 2 hastalığı arasında bir bağ kurulabilir.

D Vitamini ve Kilo Verme

Çalışmalar, obez hastaların genellikle düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Vücut yağı, D vitamini eksikliğinde daha az harcanırlar.  Ancak dieters ile ilgili yapılan küçük bir çalışma, düşük kalorili diyetlere D vitamini eklemenin düşük D vitamini seviyesine sahip kilolu kişilere daha kolay kilo verdirebileceğini gösteriyor.

D vitamini beyin gelişiminde ve işlevinde de ciddi rol oynar ve depresyon hastalarında düşük seviyelerde D vitamini bulunur. Ancak çalışmalar, D vitamini takviyesinin depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olacağını göstermese de, D vitaminin beyin işlevlerindeki rolünün büyüklüğü göz önüne alındığında D vitamin eksikliğinin depresyonla ilişkili olduğu pekala savunulabilir.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir