Depresyon ve Anksiyete Alternatif Tedavisi

Depresyon ve Anksiyete Alternatif Tedavisi

İstatistiklere baktığımızda dünyada 150 milyondan fazla yetişkin her yıl klinik depresyon ve anksiyete hastalığı nedeniyle tedavi görme ihtiyacı içindedir. Bu hastaların %80’i ciddi tıbbi tedavi için başvurmayı reddetmektedir. İstatistiklere bakıldığında 2020 yılına kadar depresyon ve anksiyete çağın en yaygın hastalığı olacaktır.

Depresyon ve Anksiyete için Doğal Bitkiler

Depresyon ve anksiyete tedavisi için yararlı olabilecek bazı çaylar | bitkiler vardır. Bu bitkiler tıbbi tedavinin yerini tutmazlar ancak rahatlatıcı etkileri göz ardı edilemez.

Sarı kantaron Bitkisi

Sarı Kantaron çayı hafif-orta derecede depresyon tedavisi için uygulanabilir. Diğer bir deyişle sarı kantaron içerisinde hipericum perforatum maddesi rahatlatıcı etki gösterir. Bu bitki depresyon ve anksiyete tedavisinde yararlıdır, bu bitki aynı zamanda uyku bozuklukları ve sinir ağrısı gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Valerian gibi, bu bitkinin aşırı tüketimi de mide bulantısı, baş ağrısı ve kafa karışıklığı gibi yan etkilere yol açabilir. Ayrıca, tıbbi ilaçlarla kullanıldığında sarı kantaron sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu bitkinin takviyeleri hap şeklinde kullanılabilir.

Piper Methysticum Bitkisi

Piper methysticum bitkisi kökleri yüzyıllar öncesine dayanan Pasifik Adalarında yetişen bir geleneksel bitkidir.Bu Bitkinin içeriğindeki katkı maddelerine bağlı olarak rahatlatıcı özellikleri ihtiva ettiği bilinen bu bitki  tabletler, kapsüller, tentürler ve sıvılar formunda üretilmektedir. Zihin ve bedeni rahatlatan bir bitkidir. Uykuyu düzenler. Karaciğer hastalığı olanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Ginkgo Biloba bitkisi

Depresyon ve anksiyete tedavisi için yararlı bitkilerden biri de Ginkgo Biloba bitkisidir. Bu bitkinin özü duygu durum bozuklukları ve hafıza problemlerini giderir.  Bu bitki kan akımını artırarak, beyne nörotransmitterleri düzenleyen bazı kimyasal maddeler açığa çıkarma eğilimindedir. Bu bitki depresyon kürü olarak etkilidir.  Ginkgo çeşitli hastalıkların tedavisi için geleneksel bir ilaç olarak binlerce yıldır kullanılmıştır. Beynin işleyişini arttıran ve hafıza bozukluklarını gideren bu bitki aynı zamanda Alzheimer hastalığı ve bunamayı önlemek gibi yararlar da sağlıyor. Bu bitki yaşlanma,  PMS belirtileri ve vasküler yetmezlik ile ilişkili göz bozukluklarının tedavisinde yararlıdır.

Çarkıfelek bitkisi

Çarkıfelek sarı kantaron, melisa ve Kediotu kökü gibi otlar ile birlikte kullanılan başka bir bitkidir; anksiyete ve depresyon tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin  ihtiva ettiği bilinen flavonoidler etkili bir doğal yatıştırıcıdır. İçeriğindeki Monoamin oksidaz inhibitörleri  anksiyeteyi engeller bir kişinin ruh halini dinlendirir. Bu bitki uykusuzluk, histeri ve anksiyete gibi sağlık sorunlarını tedavi etmek için yararlıdır.

Bu bitkiyi tüketmek bazı rahatlatıcı kimyasalların salgılanmasını tetikler.

Depresyon ve Anksiyete için Doğal Terapiler

Yukarıda belirtilen otlar doğal ve etkili bir şekilde ruh hali bozukluklarını tedavi ediyor. Bu ilaçlar Depresyon ve anksiyete ile ilgili bozuklukların tedavisi için faydalı olabilir.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir