Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Bazı insanlar fazla kilolardan, fazla yağlarından şikâyet etmekte. Peki, tüm kiloların sebebi sadece yağ da mı gizli? Tabi ki hayır. Yağın bile vücudumuza faydaları vardır. Yağ kullanımını tamamen bırakmak bu yüzden doğru bir davranış değildir. İnsanın gerekli yağ oranını alması da sağlık açısından önem taşımaktadır. Yağı tamamen bırakmak yerine azaltmak zayıflama yolunda, fazla yağlardan kurtulma yolunda çok fazla etkili olacaktır. Peki, “Nasıl diyet yapmalıyız?” Bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Yağ Tüketimini Bırakmak Doğru Bir Davranış mı?

diyet-yaparken-dikkat.jpg

Suyun insan vücuduna faydası ne kadar çok ise yağ tüketiminin de insan vücuduna faydaları vardır. Yağ tüketiminin hiç yapılmaması, yağ yüzünden kilo alıyoruz düşüncesi tamamen yanlış olmakla beraber, yağ tüketimini bırakmak değil de azaltmak önemlidir. Çünkü yağlar içerdikleri asit sayesinde enerji vermektedir. Yağların türlerine göre enerji verme olasılıkları da değişmektedir. Doymuş yağ, doymamış yağ, çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar olarak dört tür olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, hangisini tüketmek diğerlerine oranla daha faydalıdır ondan da bahsedelim. Mesela kuyruk yağı, tereyağı ve palmiye yağında doymuş yağ oranları daha yüksek olur iken zeytinyağı, mısırözü yağı, soya yağı, ayçiçek yağı ve balık yağında da doymamış yağ oranları yüksektir. Buradan da anlayacağımız gibi doymuş yağlar karı veya yarı katı halde bulunur iken doymamış yağlar da sıvı halde bulunmaktadırlar. Doymuş yağların da sadece gereken oranda alınması insan vücudunu tehdit etmeyecektir.

diyet-yaparken-nelere-dikkat-edilmelidir.png

Eğer gerektiğinden fazla tüketilir ise bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Mesela doymuş yağların en çok kalp ve damar ile ilgili hastalıklarda bahsi geçmektedir. Doymamış yağların ise vücut için önemi doymuş yağlardan daha fazladır. Yine de gerektiği kadar alınması doğru olacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi doymamış yağların insan sağlığına etkisi olumlu yönde büyüktür ve doymuş yağlara oranla daha çok tercih edilmektedir.

Yağı Tamamen Kesme Çok da Tüketme

diyet-listesi-olustururken-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

Az önce de bahsettiğim gibi yağ tüketimini birden bırakmak yanlış olduğu gibi fazla tüketmekte yanlış olacaktır. Sadece yeterli oranda yağ tüketerek hem zayıflamanıza olumsuz yönde etki etmeyecek hem de depoladığınız enerjiden geri kalmayacaksınız.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir