Ender Saraç’tan Zayıflamak İsteyenlere 4 Altın Öneri

Ender Saraç’tan Zayıflamak İsteyenlere 4 Altın Öneri

İnsanlar diyet yaparak sağlıksız bir şekilde beslenmek ve bu nedenle sağlığına zarar vermek yerine doğal ve sağlıklı beslenerek de kilo verebilir. Dr. Ender Saraç fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere dört altın öneride bulundu.

Bol Bol Posalı Yiyecek Tüketin

ender-sarac-tan-diyet-onerileri.jpg

Posalı besinler birçok konuda vücudumuza yardımcı olduğu gibi kilo vermede de insana yardımcı olur. Dr. Ender Saraç, posalı besinlerin midenin boşaltılmasını geciktireceğini belirterek daha uzun süre tokluk hissi sağlanacağını dile getirdi. Buna ek olarak kan şekere, kan kolesterolü ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde büyük bir rol oynar. Zayıflamaya yardım eden hormonların da salgılanmasına yarayan posalı yiyecekleri yemenizde fayda var. Özellikle içerisinde zengin posa barındıran meyve, tahıl, sebze ve kurubaklagiller tüketmenizde yarar var. Yaz ayları için hem vitamin hem de mineral deposu olan, sağlam antidoksan etkisi bulunan ve posa içeriği yüksek olan kırmızı meyvelerden günde 3 ila 4 porsiyon tüketilmelidir.

Uzak Durmanız Gereken Besinler: Patates, Makarna, Ekmek, Kavun, Muz, Beyaz Pirinç

zayiflamak-isteyenlerin-uzak-durmasi-gereken-yiyecekler.jpg

Glisemik endeksi yüksek olan ekmek, makarna, kavun, muz, beyaz pirinç, patates gibi ürünlerden uzak durmanız gerekir. Bunların yerine daha çok tam tahıllı ürünler, çavdar ekmeği, bulgur, portakal, erik, kurubaklagiller tarzı ürünler tüketilmelidir.

Buna ek olarak tek bir besine dayalı yapılacak diyetlerin de sağlıksız olduğunu belirten Dr. Ender Saraç; gün içerisinde süt grubu, sebze ve meyve grubu, et grubu ve tahıl grubu olarak ayrılan bu 4 farklı besin grubunun en az üç tanesinin alınmasının doğru olacağını ifade etti.

Bol Bol Su İçin

Vücutta kaybedilen suyun bir şekilde geri alınması için bol bol su içilmesi gerekir. Besinlerin taşınması, emilmesi, sindirilmesi ve toksik maddelerin vücuttan atılmasında büyük payı olan sudan günde en az iki litre içilmelidir.

ender-sarac-diyet-oneri.jpg

Gün İçerisinde Yürüyün

Yürümek gün içerisinde yapabileceğiniz en basit ve etkili spordur. Gideceğiniz yer eğer yakınsa araba ya da toplu taşıma aracı kullanmak yerine yürüyerek gün içerisinde aldığınız kalorileri yakabilirsiniz. Ayıca gün içerisinde hareket etmeniz de kaslarınızın aktif olarak çalışmasını sağlayacak ve yağ yakımını hızlandıracaktır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir