Jinekomasti Ameliyatı ve Fiyatları

Jinekomasti Ameliyatı ve Fiyatları

Erkeklerdeki meme büyümesi sorununun giderilmesi için, öncelikle bunun hangi evrede olduğu ve memede olan dokunun hangi doku olduğunun değerlendirilmesi ve buna uygun bir yöntem seçilmesi gerekir. Bazı meme büyümelerinde çeşitli ameliyat yöntemleri bir arada kullanılabilir. Bunlar hastanın yapılan muayenesi sonucunda değerlendirilmektedir.

Jinekomasti ameliyat yöntemleri

Klasik Liposakşın yöntemi

Bu yöntemle erkekte meme büyümesinin tedavi edilmesi için, büyümenin memede olan yağ dokusundan dolayı oluşması gerekir. Meme büyümesi sorunu olan erkeklerin çoğunluğu yağ dokusunda olan büyümeden dolayı bu etkilere maruz kalır. Doku fazlalığı memede sadece yağdan meydana geliyorsa, liposakşın yöntemi memede oluşan büyüme sorununu çözmeye yeterli olur. Memede yağ dokusuyla beraber, meme dokusu fazlalığı varsa, liposakşın endoskopik teknikle beraber kombine edilmekte ve sorun çözülmektedir.

Lazer Liposakşın yöntemi

Bu yöntemle giderilen meme büyümesinin tedavisinden sonra meydana gelen ödem ve morluklar daha az olur. Klasik yöntemle temizlenemeyen yağ hücreleri lazerle parçalanıp, alınacak hale getirilmektedir.  Bu teknikle hastadan hem fazla yağ dokusu alınır, hem de yapılan işlemle cilt sıkılaştırma yapılır. Bu etkiyle birlikte ciltte daha düzgün ve daha hızlı bir toparlanma sağlanır.

Endoskopik teknikle

Memede olan yağ dokusuyla beraber, memeden kendine ait dokunun çıkarılması gerektiğinde, liposakşın endoskopik teknikle birlikte kombine edilip, oluşacak yara izinin ve diğer risklerin daha az derecede olması sağlanmaktadır. Bu ameliyat yöntemi kapalı ameliyat adı verilen, küçük kesilerle meme dokusuna girilip uygulanan ameliyattır. Jinekomastide bu yöntemin kullanılması meme dokusundan fazla doku çıkarılmasıyla memenin küçültülmesi gerekliyse kullanılmaktadır. Bu yöntemin en büyük avantajı büyük kesilere gerek kalmadan, memedeki fazla dokunun çıkarılması sağlanır. Ancak gerektiği gibi estetik bir görünümün elde edilmesi için, sadece fazlalık meme dokusunun alınması yeterli gelmez. Bunun sağlanması için, memedeki deri fazlalığının da çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda açık ameliyat yöntemi uygulanır.

Açık Ameliyat yöntemi

Erkekteki meme büyümesinin ileri evrede olması ve cildin fazla miktarda esnemesi durumunda, ameliyattan sonra kendi kendine toparlaması zor olduğunda, memedeki fazla derinin çıkarılması söz konusu olabilir. Bu durumda, hastalara açık yöntemle ameliyat uygulanmaktadır. Derinin yerinde çıkarılıp çıkarılmayacağına estetik cerrah, cildin esnekliğine göre karar verir. Bu yapılırsa çıkarılan derinin fazlalığına göre memede iz kalır.

Jinekomasti ameliyatı hazırlık aşaması

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi, bu durumda da bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Ameliyattan öncelikle 10 gün önce hastaların kullandıkları aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kesmesi gerekir. Hastaların devamlı kullandığı ilaçlar ve mevcut hastalıkları değerlendirmeye alınır. Ameliyat yapılmadan en az 8 saat önce hastaların gıda alımı ve su alımını kesmesi gerekir. Hastalara ameliyattan önce gerekli kan ve idrar tahlilleri yapılır. Bunun yanında sigara kullanan hastalarında en az iki hafta önceden sigara içmeyi bırakması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatında uygulanan anestezi yöntemi

Eğer memede çok küçük ve sınırlı bir durum varsa, intravenöz sedasyon ve lokal anestezi kullanılıp ameliyat yapılır. Çift taraflı olan daha ciddi olgularda yapılan ameliyatın genel anestezi uygulanarak yapılmasına karar verilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

 • Bu ameliyat uygulanan tekniğe ve hastanın genel durumuna göre genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat tekniğe göre yarım saat ya da iki saat arasında tamamlanır.
 • Hastalar ameliyattan sonra aynı gün içinde taburcu edilebilir ya da bir gece hastanede kalabilir.
 • Ameliyat cerrahi yöntemle yapılırsa kesilerde bandaj uygulaması yapılmaktadır. Kesiler meme konturlarında gizlenir ve fazla rahatsız etmeyen şekilde iz kalır. Hastalara ameliyattan sonra korse giydirilmektedir. Bu korse en az bir hafta devamlı giyilmesi gerekir.
 • Hastalarda ağrılar olursa ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyat bölgesinde hassasiyet, yanma ve uyuşukluk gibi etkiler olabilir.
 • Hastalar ameliyattan sonra 2-3 gün içinde normal yaşantılarına ve işlerine geri döner.
 • Hastalarda ilk birkaç gün morarma ve şişlik olabilir. Bu etkiler on beş gün kadar devam eder. Bazı hastalarda bunların geçmesi bir ayı bulur.
 • Lazer liposakşın ile yapılan uygulamalarda hastalarda morluk ve ödem meydana gelmez.
 • İyileşme döneminde hastalar ağır sporlardan kaçınmalı, yaptığı egzersizlerde doktoruna danışmalıdır. Bunların başlama dönemi hakkında doktorunun önerilerine uyulması gerekir.
 • Ameliyatın cerrahi yolla yapılması halinde, hastaların dikiş izlerini en az altı ay güneşin olumsuz etkilerinden korumaları gerekir.
 • Hastalar ameliyat 2 hafta geçtikten sonra deniz ve havuza girebilir. Ancak sauna, hamam gibi yerlere hemen gitmemeleri gerekir.
 • Cerrahi yöntemle gerçekleştirilen meme büyümesi estetiğinden sonra dikişlerin zorlandığı uygulamalar yapılmamalıdır.

Erkekte meme büyümesi ameliyatının riskleri nelerdir?

Her cerrahi yöntemde olduğu gibi jinekomasti ameliyatında bazı riskler vardır. Erken dönemde oluşan komplikasyonlar, ameliyat bölgesinde oluşan kanama dren kullanılmasıyla en az seviyeye indirilir. Aşırı kanama eğilimi olan hastalarla, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda kanama olasılığı daha fazla yüksektir. Ameliyattan sonra enfeksiyon oluşması oldukça azdır. Bunun engellenmesi için hastalara antibiyotik uygulaması yapılır. Geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar, ameliyat bölgesinde kötü iz olması, bölgede renk değişimi olması, uzun süreli uyuşukluk ve karıncalanma gibi sorunlar oluşabilir. Bu etkiler belli bir süre sonra düzelir. Ameliyat bölgesinde kan ve sıvı birikiminin önlenmesi ve cildin zemine yapışmasını, kolay toparlanmasını sağlamak için genellikle 4 ile 6 hafta kadar tubüler bandaj kullanılır. Ayrıca ameliyattan sonra ameliyat yerinde yara olmasını, sıvı ya da kan birikimini engellenmek için en az 6 hafta süreyle aktif spor etkinliklerinin kısıtlanması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları

Bu ameliyatın hangi yöntem kullanılarak yapılacağına göre fiyatlar belirlenmektedir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı merkez, operasyonu yapacak estetik cerrahın tecrübesi, ameliyat ekibinin uzmanlığı fiyatlara etki edecek unsurlar arasında yer alır. Ancak fiyatlardan önce operasyonun başarılı bir şekilde yapılması hedeflenmelidir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir