Kambur Durmak Bel ve Boyun Sağlığını Tehdit Ediyor

Kambur Durmak Bel ve Boyun Sağlığını Tehdit Ediyor

Tıp dilindeki adı ile kifoz (kamburluk) omurganın eğrilmesi ve sırt kemiğinin dışarıya doğru yönelmesi sonucu oluşan bir duruş bozukluğudur. Fiziki görünüşe etkisinin yanı sıra kamburluk, kan pompalanma ritmi, solunum ve akciğer rahatsızlıklarına da yol açmaktadır.

Duruş Bozukluğu Belirtileri

durus-bozuklugu-icin-belirti.jpeg

Bilgisayar başında, işte çalışırken, otururken ve hatta yürürken bile görülen bu sıkıntıya kadınlarda daha çok rastlanmaktadır. Peki duruş bozukluğu nasıl anlaşılır?

  • Omuzlarda ve kollarda ağrı
  • Kuvvet eksikliği ve yorgunluk
  • Günlük hayatta sıkça yaptığımız poşet taşımak , oturmak gibi eylemlerde zorlanma
  • Denge bozuklukları

Duruş Bozukluğunun Nedenleri

Bebeklerde dahi görülen bu rahatsızlığın nedenleri arasında bir çok şey sayabiliriz. Peki bu rahatsızlığın bilinen sebepleri nelerdir?

durus-bozuklugu-tedavi.jpg

  • Omurganın dejenerasyonu
  • Çeşitli iltihaplar
  • Omurgadaki kırıklıklar
  • İyi huylu tümör teşhisleri
  • Kemik erimesi
  • Yaşlılık ile görülmeye başlayan osteoporoz

Duruş Bozukluğuna Alınacak Önlemler

Duruş bozukluğunun neden olduğu kamburluklar özellikle 15-16 yaş arasında oluşur. Bu nedenle ilk önce ailelerimize büyük iş düşmektedir. Çocuklara yapılacak bir ‘dik dur’ uyarısı ilerisi için çocuğunuza büyük katkı sağlayacaktır. Unutmamalı ki kamburluk 18 yaşından önce tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Kemikler ve eklemler yaş ilerledikçe katılaşmaya başlamaktadır. Kullanılacak korseler ve benzeri ürünler bu rahatsızlığı yaşamanıza engel olacaktır. Bilgisayar başındaki kişilerin muhakkak bellerini destekleyerek oturmaları gerekmektedir.

Kamburluk Tedavisi

durus-bozuklugu-doktor.jpg

Bu konuda sorulan sorulardan bir tanesi de duruş bozukluğu için hangi doktora gidilir. Duruş bozukluğu yaşayan bir hastanın gitmesi gereken bölüm fizik bölümüdür. Burada doktorunuzun yapacağı muayeneden sonra size tedavi amaçlı bir yol çizilir. Eğer yaşadığınız sorun doğuştan gelen bir rahatsızlık ise doktorunuz vakit kaybetmeden ameliyat kararı alabilir.

70 dereceyi geçen durumlarda da aynı durum söz konusudur. Çünkü bu boyutlara gelen rahatsızlıklar sürekli ilerleme kaydetmektedir. Eğer hasta olan kişi 18 yaşından küçük ise fizik tedavi yardımı ile hastalığın önüne geçilebilir. 18 yaşından büyükler içinse sadece hastalığın ilerlemesi durdurulur. Fizik tedavide yapılacak duruş bozukluğu egzersizleri hastalığın ilerlemesini engelleyip size daha kaliteli bir yaşam sunacaktır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir