Kefirin Faydaları ve Olası Zararları

Kefirin Faydaları ve Olası Zararları

Kafkas halkının uzun ve sağlıklı ömürlerini içtikleri kefire borçlu olduğunu bildiren uzmanlar bir çok hastalığa iyi gelen bu mucize besinin faydalarını saymakla bitiremiyor. Canlı mikro organizmaya sahip kefir tanelerinin sütü mayalaması ile probiyotik bir yoğurt elde edilir. Kefirle mayalanan süt boza kıvamında ve sodalı ayran tadında bir süt içeceği halini alır. Peki, bu mucize içecek olarak adlandırılan kefirin faydaları ve olası zararları nelerdir? Çocuklar kefir içebilir mi? Konunun uzmanlarının açıkladığı bilgilere bir göz atalım.

Kefirin faydaları o kadar çok ki şaşırmamak elde bile değil. Bilim adamlarının incelediği kefirin yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi ilk sırada yer alıyor. Diğer faydaları ise vücudu mikroplara karşı dirençli tutması, sinir sistemini güçlendirmesi, egzamaya iyi gelmesi, yara ve yanıklarda kullanılan ilaçlara destek olarak yaranın daha hızlı iyileşmesi, kanı temizlemesi idrar yolu iltihaplarını tedavi edici özelliğinin yanı sıra uykusuzluğu giderdiği kanıtlanmış yararlarıdır. Kefirin aynı zamanda cilde de çok iyi geldiği parlaklık ve güzellik kattığı bilinen diğer faydalarından biridir. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunun düzene girmesi için kefir içmeleri edilen tavsiyeler arasındadır. İçerdiği kalsiyum sayesinde diş çürümelerini engelleyen kefir bağırsak hareketlerini de düzene sokar. Kefirin çocuklar üzerindeki yararları başta zeka gelişimine katkıda bulunması olmak üzere büyümelerinde doğal koruma sağlaması ve büyümeyi desteklediği bilinmektedir. Başta çocuk astımları ve alerjileri olmak üzere tüm alerjilere iyi geldiği bilinen diğer olumlu etkiler arasındadır.

Böbrek fonksiyonlarının da düzene girmesine yardımı olan kefir sindirim sistemine yardımı olarak besinlerdeki vitamin ve minarelerin kana geçişini kolaylaştırır. Cildin yağ dengesini korur kepeklenmeyi önleyerek saçı kuvvetlendirir ve saç dökülmelerini azaltır. Özellikle kanser hastalarına kemoterapi süresince içilmesi önerilen kefir tedavi süresi boyuna vücudun güçlü kalmasını sağlamaktadır. Özellikle kadınlarda selülit oluşumunu engelleyen kefirin krampları önlediği de bilinen diğer faydaları arasında yer almaktadır. Dokuları tamir ederek yaşlanmayı geciktirir. Menopoz döneminde olan kadınların bu dönemi daha rahat atlatmalarına yardımı olur. Kefirin bu kadar çok faydası bulunurken bilinen ve şu ana kadar kanıtlanan herhangi bir zararı yoktur. Hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli bir şekilde kefir tüketmeleri daha sağlıklı olmalarını sağlamaktadır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir