Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Gerek duruş bozuklukları gerekse gün içinde yapılan yanlış hareketler sonucunda sırt, bel ve boyun bölgelerimizde ağrılar oluşabilir. Daha çok eklem ve kaslardan meydana gelen bu rahatsızlıklar çalışma hayatınızda ve gündelik yaşantınızdaki hareketleri kısıtlamaya neden olur. Kişide eğer fıtık ve kireçlenme gibi ciddi hastalıklar bulunmuyor ise evde yapacağı basit egzersizler sayesinde ağrılardan kurtulabilir ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir. Peki, sırt, bel ve boyun ağrılarına iyi gelen egzersizler nelerdir? Haftada kaç gün ve kaç set yaparsanız ağrılarınızı hafifletebilir ya da tamamen kurtulabilirsiniz uzman hekimlerin tavsiye ettiği egzersizleri  sırasıyla sizinle paylaşalım..

Öncelikle sırt ağrılarınız için kaslarınızı yumuşatacak esneme hareketleri ile başlayınız. Ayaklarınızı omuz hizasında açıp ellerinizi kenetleyerek bacaklarınıza doğru olabildiğine eğilin sonra elinizi belinize koyarak sağa ve solo doğru 10 defa olmak üzere belinizi çevirin. Bu basit birkaç ısınma hareketinden sonra sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek ve ağrılardan kurtulmak için bir sandalyeye oturup omzunuzu önce öne sonra geriye doğru 10 defa itip çekin. İkinci bir hareket için ellerinizi belinize kenetleyip belinizi olabildiğine geriye doğru itiniz bu hareketi 10 defa tekrarlamanız durumunda belinizdeki rahatlamayı anında hissedebileceksiniz. Sırt için bir diğer hareketimiz ise ellerimizi başımızın arkasında kenetledikten sonra 10 kez tekrar etmek üzere kollarımızı öne ve olabildiğine geriye doğru çekme hareketidir.

Bel ağrılarınızdan kurtulabilmek için bel kaslarınızı çalıştıraak egzersizlerden ilki sırt üstü yere uzanıp bir bacağınızı dizlerinizi kırmadan yukarı ve aşağıya doğru indirip kaldırın bu hareketi her iki bacağınız 10 kez olmak üzere tekrarlayın. Daha sonra önce sağ sonra sol dizinizi elinizle gögsünüze çekerek 5 saniye bu şekilde sabit tutunuz ve ayaklarınızı tekrar yere uzatınız bu hareketi 5 kez tekrar ediniz. Sonraki hareketimiz ise her iki dizinizi göğsünüze çekin ellerinizle sarılarak 5 saniye bekletip ayakları tekrar 5 kez olmak üzere yere indiriniz. Bu hareketleri tamamladıktan sonra dizlerinizin üzerine oturup kollarınızı ileriye doğru olabildiğince uzatıp 10 ila 20 saniye bu şekilde bekletin.

Boyun ağrılarınız için uzmanların önerdiği basit egzersizlerin ilki boynunuzu önce öne sonra geriye doğru 5er kez  çekiniz sonrasında başınızı sağa ve sola doğru yavaşça 5 er defa olmak üzere çeviriniz. Daha sonra başımızı her iki yana 10 defa olmak üzere indirip kaldırıyoruz. Omuzlarımızı kendi ekseninde 10 dafa ileri ve geri çevirmekte boyun kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Verimi olduğumuz tüm hareketleri olabildiğine nazik bir şekilde yapmaya dikkat ediniz aksi hade çok narin olan boyun kaslarınıza zarar verebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir