Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Yüzümüzde bulunan gözeneklerin sebum adında bir yağ çeşidiyle tıkanması sonucu oluşan siyah noktalar hem kadınların hem de erkeklerin en büyük cilt sıkıntılarından biridir. Özellikle burun bölgemizde oluşan siyah noktaların yok edilmesi için bir çok doğal yöntem vardır.

Sanılanın aksine siyah noktaların oluşum nedeni yüzümüzde biriken kirler değildir. Yaygın olan bu düşünce nedeniyle sık sık yüzünü yıkayan kişiler aslında cildin kurumasına neden olarak daha farklı bir cilt hastalığına davetiye çıkarabilirler.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Yumurta beyazı maskesi

Son aylarda Youtube’da bu yöntem ile ilgili onlarca video yayınlandı ve maskenin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Yumurta beyazı maskesi adından da anlaşılacağı üzere yumurtanın beyazı ile yapılan bir cilt maskesidir. İnce bir tuvalet kağıdı yumurta akı sürülmüş cilde yapıştırılır ve ardından tekrar yumurta akı sürülür. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yüze yapışan tuvalet kağıdı yavaşça çekilir. Bu yöntemle hem mevcut siyah noktaların temizlenmesi sağlanır hem de siyah nokta oluşum riski asgari düzeye indirilir.

Yoğurt, Salatalık ve Maydanoz Maskesi

Cilt bakımı için sıklıkla kullanılan salatalık ve yoğurt kombinasyonu siyah noktalar için de doğal çözümler arasında yer alıyor. İki kaşık yoğurt, yarım salatalık ve maydanoz yapraklarından oluşan karışım yüze uygulanır ve 15 dakika sonra ılık suyla yıkanır. Bu yöntem de siyah nokta çözümü için sıklıkla kullanılmaktadır.

Bal Maskesi

Genellikle maskelere karışım aracı olarak kullanılan bal tek başına da cildi temizleme özelliğine sahip. Bir miktar doğal bal siyah noktanın bulunduğu bölgeye sürülür ve kuruyana kadar yaklaşık 6-7 dakika beklendikten sonra ılık suyla yıkanır. Bu işlemi günde iki kez tekrarladığınızda cildinizin daha parlak ve temiz göründüğünü fark edeceksiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir