Şok Diyetlerin 3 Zararı

Şok Diyetlerin 3 Zararı

Günümüzde hemen kilo vermek isteyen kadınların sıklıkla başvurduğu şok diyet, kilo verdirdiği kadar sağlıksız da. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bir diyetiysen hekime başvurabilir ya da alternatif diyet listelerini deneyebilirsiniz.

Eğer ki şok diyet yapmaya karar verdiğiniz ve ertesi gün başlayacaksınız. Diyete girmeden önce başınıza gelmesi muhtemel olan üç sağlık sorununu aşağıda bulabilirsiniz:

Metabolizmanız Yavaşlar

sok-diyetin-vucuda-verdigi-zararlar.jpg

Ün içerisinde ortalama 1.700 kalori alırken bunu 700 kaloriye indirdiğiniz durumda bir süre sonra metabolizmanız yavaşlayacaktır. Bu, dinlenirken yaktığınız kalorinin minimuma indirgenmesi anlamına gelmektedir. Metabozlimanızın yavaşlamasıyla birlikte kilo vermek için daha az kalori almanız gerekecek ve bu da kısır bir döngüye girecek. Buna ek olarak şok diyeti bıraksanız dahi metabolizmanızın hızlanması uzun bir süre alabilir.

Eğer ki şok diyetin ardından normal beslenme şeklinize dönmek isterseniz, metabolizmanız yavaşladığından ötürü verdiğiniz kiloların çok daha fazlasını geri alırsınız. Bunun nedeni ise eskiden yediğiniz kadar yeseniz dahi metabolizmanızın yavaşlaması sebebiyle eskisi kadar kalori yakamayacak olmanızdır.

Karaciğerde Yağlanma Başlar

sok-diyet-zararli-mi.jpg

Şok diyet sayesinde hızla kilo verdiğini düşünenler, karaciğerinde bulunan glikojen depolarının da azaldığını unutmamaları gerekir. Diyetin ardından normal beslenme şeklinize geri dönerseniz, karaciğer kaybolan glikojen depolarını tekrar yenileyerek yerine koymak için ekstra bir eforla çalışmaya başlar. Eğer ki çok sık şok diyete başvuruyorsanız karaciğer artık dayanamaz ve karaciğerinizde yağlanma meydana gelir.

Şok diyet öncesinde sahip olduğunuz yağ oranı, şok diyet sonrasında sahip olacağınız yağ oranına göre daha az olabilir. Bunun nedeni ise şok diyet sırasında çok az yağ kütlesi kaybedilir. Genellikle kilolar kas kütlesinin zayıflamasıyla verilir.

Ani Kalp Krizi Geçirebilirsiniz

sok-diyetin-vucuda-zararlari.jpg

Çok kısa bir süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayan şok diyet kiloyla beraber sağlığı da götürmektedir. Şok diyet listesi, kalp rahatsızlıklarına da neden olabilir. Tansiyonda dengesizliğe ve vücutta bulunan elektrolit dengesinin bozulmasına sebebiyet veren şok diyetler, kalp ritim bozukluğuna yol açar. Ritim sorunu ilerleyen şahıslarda; çarpıntı, fenalık geçirme, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler meydana gelir. Kan basıncı ile kan şekerinde dengesizliği yol açan bu diyetle uzun süre aç kalacağınız için kalp krizi geçirebilirsiniz.
 

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir