Su İçmenin Vücuda Sağladığı 5 Fayda

Su İçmenin Vücuda Sağladığı 5 Fayda

Üzerinde yaşadığımız gezegen olan Dünya’nın yüzde 70’i sularla kaplı olduğu gibi insan vücudunun da yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Bu yüzden su, yaşamsal faaliyetlerimizin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayan en önemli unsurdur. Örneğin bir insan yemek yemeden sadece su içerek 60 gün yaşayabilir. Fakat su içmeden sadece 7 gün dayanabilir.

Şimdi gelin, hep beraber suyun faydaları nelermiş beraber görelim:

Sindirimi Kolaylaştırır

su-icmek-ne-kadar-yararli.jpg

Su vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin vücudumuza taşınmasını sağlar. Böylelikle besinler hem su ile metabolizmamıza girip ayrışır hem de suyun ayrıştırıcı özelliği sayesinde daha kolay sindirilmeleri sağlanmış olur. Besinlerin kolay sindirilmesi sayesinde hazımsızlığın önüne geçer ve böbreklerimizin çalışmasını kolaylaştırır.

Hayati Organlarımızın En Büyük İhtiyacı

Su kalp, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayan yegane maddedir. Kanın kolayca damarlarımızda dolaşıp kalbimize ulaşmasını sağlar. Böbreklerden dışarı çıkarılması gereken maddelerin kolayca atılmasını sağlar.

  • Bunların dışında kan basıncının kontrol edilmesini sağlayan elektrolitleri dengede tutar.

  • Eklem kemiklerinin arasındaki kayganlığı sağlar.

  • Vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlar.

  • Bağışıklık sistemini canlandırır.

Kilo Vermenizi Kolaylaştırır

Peki, su içmek zayıflatır mı? Yapılan araştırmalara göre her gün belirli miktarlarda yapılan su tüketimi kilo vermenizi daha kolay hale getirmektedir. Yetersiz miktarda su tüketildiği zaman, vücudunuza aldığınız besinlerin bir kısmı parçalanamayacaktır. Doğal olarak bu parçalanamayan besinler de depo edilecektir. Böylelikle zamanla kilo almış olacaksınız. Fakat her gün 2-2.5 litre su tüketirseniz vücudunuza aldığınız besinlerin kolaylıkla parçalanmasını sağlamış olacaksınız. Dolayısıyla yaptığınız rejim ve sporun verimi artacak, zaman içerisinde de çok daha iyi sonuçlar alacaksınız.

su-icmek-zayiflatir-mi.jpg

Birçok Rahatsızlığa Karşı Birebir

Kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde bizlere yardımcı olan su;  baş ağrısı, unutkanlık, eklem rahatsızlıkları, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik gibi rahatsızlıkları önlemektedir. Ayrıca yeterli miktarda tüketilmediği zamanlar ise bu rahatsızlıkların görülmesinde tetikleyici rol de oynayabilir. Bu yüzden başka içecekleri suyun yerine tercih etmek, istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olacaktır.

Cildinizi Canlandırır

Vücudumuzun en önemli gereksinimi olan su, cildimiz için de faydalıdır. Su içmenin cilde faydaları ise şunlardır:

  • Yeterli miktarda su tüketimi sayesinde cildiniz hem nemli hem de canlı kalacaktır. Böylelikle yaşlanmanız yavaşlayacak ve daha genç bir görünüme sahip olacaksınız.

  • Sadece dış görünümünüz için de değil. Metabolizmik faaliyetleriniz düzene girdiği için yaşınız ilerlese bile oldukça dinç bir vücuda sahip olacaksınız.

su-icmek-ne-kadar-yararli.jpg

Görmüş olduğunuz gibi bu mucizevî maddenin faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden kendinizi sudan mahrum bırakmamalısınız.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir