SÜTÜN VEGAN ALTERNATİFİ BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI VE YAN ETKİLERİ

SÜTÜN VEGAN ALTERNATİFİ BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI VE YAN ETKİLERİ

Son yıllarda epey popüler olan, bazı kahve zincirlerinde sütlü kahvede süte alternatif olarak sunulan ve veganların vazgeçilmez tercihi badem sütü bugünkü yazımızın konusu.

BADEM SÜTÜ NEDİR?

Badem sütü, hayvansal sütün vegan alternatifi olarak son yıllarda sıklıkla tercih edimektedir. Badem sütü, çiğ bademlerin pürüzsüz olana kadar suyla öğütülmesiyle elde edilir. Daha sonra posayı çıkarmak için elde edilen karışım süzülür. Elde edilen süt besleyicidir ve cevizimsi bir tada sahiptir. Badem sütündeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar, oldukça faydalıdır.

BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI

İyi Bir Magnezyum Kaynağıdır

Badem sütü Magnezyum açısından zengindir. Bu mineral vücudumuzda en çok bulunan dört mineralden biridir. Üç yüzden fazla önemli enzim reaksiyonunun gerekli bir parçasıdır. Magnezyum, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve vücuttaki enerjiyi kullanmak için özellikle önemlidir.

Yüksek Oranda Kalsiyum İçerir

Çoğu ticari badem sütü markası Kalsiyum ile güçlendirilmiştir. Kemik sağlığı, kalsiyumla yakından ilişkilidir, çünkü Kalsiyum kemiklerdeki en sert yapıları oluşturur. Yeterli kalsiyum almak kemiklerinizi güçlü tutar ve vücudunuzun Osteoporozla savaşmasına yardımcı olabilir.

Kan Kolesterolünün Kontrolüne Yardımcı Olur

Badem sütü, kalbin atardamarlarındaki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Arterlerdeki yağ birikintileri çoğu kalp hastalığına neden olabilir. Plak oluşumu nedeniyle kan akışını bozabilir ve kalbin kan pompalaması zorlaşabilir. Böylece hipertansiyon ve felce neden olabilir.

Araştırmalar, badem sütünün kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca kalp dostu olan omega-3 gibi sağlıklı yağlar içerir.

Bilişsel Hastalıkların İlerlemesini Yavaşlatabilir

Badem sütü, beyninize yardımcı olduğu bilinen bir antioksidan olan E Vitamini içerir. Çalışmalar, yeterli E vitamini almak ile Alzheimer Hastalığı gibi bilişsel hastalık riskinin daha düşük olması arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Ayrıca ciddi vakalarda Alzheimer Hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı da gösterilmiştir.

Kan Basıncını Azaltabilir

Badem sütü, kan basıncını korumak için gerekli olan Kalsiyum, Potasyum ve Magnezyum içerir. Bu minareller kan damarlarının kasılmasını ve gevşemesini kolaylaştırırlar, böylece vücutta düzgün kan akışı sağlarlar. Kalsiyum, kalp kaslarınızın kasılmasına yardımcı olur. Bu nedenle kanın pompalanmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, Magnezyum’un kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Kalsiyum ve potasyumun diğer hücrelere taşınmasında da önemi olabilir. Bu nedenle, kalbin aritmileri gibi durumları önlemeye yardımcı olabilir.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler İçin İyi Bir Alternatiftir

Badem sütünde, hayvan sütünde bulunan doğal şeker olan laktoz yoktur. Bazı insanlarda Laktoz İntoleransı olduğu için laktozu sindiremezler. Bu da huzursuzluğa ve vücut rahatsızlıklarına yol açar. Araştırmalar, laktoz intoleransı olan kişilerin ayrıca şunları yaşayabileceğini göstermektedir: İshal, şişkinlik, karın ağrısı, mide bulantısı ve gaz oluşumu.

Badem sütü, laktoz intoleransı olan insanlar için mükemmel bir alternatiftir. Ayrıca, hayvan sütü kullanan herhangi bir tarif için badem sütü kullanabilirsiniz. Veganlar ve Vejeteryanlar için de iyi bir alternatiftir.

Badem Sütü Kasları Güçlendirir

Badem sütü, kasların büyümesi için gerekli olan vitamin ve mineraller, kalsiyum, potasyum ve riboflavin içerir. Ayrıca badem sütü de iyi miktarda protein içerir. Bu nedenle kas dokularının gelişimine ve onarımına katkıda bulunur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Badem sütü birden fazla antioksidan, mineral ve vitamin içerir. Bu nedenle vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca badem sütündeki E vitamini, vücudu çeşitli enfeksiyonlardan koruyan güçlü bir antioksidandır.

Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

Badem sütü, inek sütünden daha az kalori içerir. İnek sütünden neredeyse %50 daha az kaloriye sahiptir. Ayrıca, makul miktarda protein ve düşük yağ içerir. Bu özelliği badem sütünü kilo yönetimi için ideal kılar.

Badem Sütünün Böbrek Sağlığını İyileştirmede Etkili Olabilir

Potasyum ve Kalsiyum gibi mineraller vücutta fazla miktarda bulunursa böbrekler için zararlıdır. Soya sütü ve günlük süte kıyasla Badem sütünde minimum miktarda Potasyum ve Fosfor bulunur. Bu nedenle, böbrek rahatsızlığı olan kişilerin yüksek miktarlarda Potasyum ve Kalsiyum içeren gıda alımını azaltmaları tavsiye edilir. Badem sütü, vücutlarındaki Potasyum varlığını en aza indirmeye çalışan kişiler için de faydalıdır.

EVDE BADEM SÜTÜ TARİFİ

10-12 adet bademi alın. Bademleri bir gece önceden ıslatın. Pürüzsüz bir sıvı oluşturmak için bir bardak su ile blender da iyice karıştırın. Sıvıyı süzün ve saklayın. Süzdüğünüz sıvı, taze, sağlıklı ve ev yapımı badem sütünüzdür. Ayrıca yemişlerin sütünü çıkaran mutfak robotları da satılmaktadır.

BADEM SÜTÜNÜN YAN ETKİLERİ

Badem sütünün sağlığa olan faydalarını gördükten sonra olası yan etkilerine de değinmek istedim.

Alerjisi Olanlar İçin Zararlıdır

Fındık ve benzeri ürünlere alerjisi olan bazı kişilerde yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerin bazıları şunlardır: Karın ağrısı, deri döküntüleri ve kusma.

Tiroid Bozukluklarına Sebep Olabilir

Araştırmalar badem sütünün Guatrojenik yani Guatr hastalığına sebep olan gıdalar arasında olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bazı kişilerde tiroid fonksiyonlarını etkileyebilir. Bunun dışında, İyot emilimini engeller. Böylece tiroid bezinizin işlevini etkiler ama bu etki fazla badem sütü tüketildiğinde ortaya çıkar. Bu nedenle, diyetinize dahil etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Mide Rahatsızlıklarına Sebep Olabilir

Paketlenmiş badem sütü, Karagenan adı verilen bir katkı maddesi içerir. Badem sütünün anormal içeriği Karagenan birikimine neden olur. Sonuç olarak, İnflamatuar Bağırsak Hastalığını tetikleyebilir. Araştırmalar, aşağıdaki gibi semptomlara neden olabileceğini düşündürmektedir:

Mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, kilo kaybı, Anemi, dışkıda kan ve mukus

Bu nedenle, İnflamatuar Bağırsak Hastalığı olan herkes dikkatli olmalıdır. Bu tür belirtiler geliştirirseniz doktorunuza mutlaka danışın.

Yüksek Şeker Seviyesi İçerir

Ticari olarak üretilen badem sütü, en belirgin dezavantajı olan inek sütünden daha fazla şeker içermesidir.

Sonuç olarak, şayet alerjiniz yoksa badem sütünü aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir