Tansiyon Düşüren Bitkiler Hayat Kurtarıyor

Tansiyon Düşüren Bitkiler Hayat Kurtarıyor

Yüksek tansiyon ile modern tıbbın yardımıyla mücadele edilebileceği gibi doğanın bize sunduğu bitkilerle de baş etmek mümkündür. Bu yazımızda ‘Tansiyonu neler düşürür?” sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Modern diyetlerde sodyum tüketimi artarken potasyum tüketimi de hayli azalmıştır. Aşırı sodyum tüketimi yüksek tansiyona yol açan nedenlerden bir tanesidir. Gerekli önlemler alınmazsa ölümcül olabilen bu hastalık için alınması gereken tedbirlerden bir tanesi potasyum bakımından zengin yiyeceklerle beslenmektir. Şimdi hep beraber tansiyon düşürmeye yarayan bitkilere bakalım:

lyuksek-tansiyona-hangi-besinler-iyi-gelir.jpg

Limon

Tansiyonu düşüren yiyecekler listemizin ilk sırasını çoğu kişi tarafından bilinen limon alıyor. Halk tarafından çok iyi bilinen bu yöntem ile yüksek tansiyon hemen düşürülebilir. Tansiyonu düşürmek için limon çiğ olarak tüketileceği gibi su ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Sarımsak

Tüketilmesi çokça tavsiye edilen besinlerden olan sarımsak iyi bir tansiyon düşürücüdür. Limon ile beraber toplumumuzda sık kullanılan doğal tansiyon ilaçlarındandır.

Kereviz

Kereviz kültürümüzde çok sevilmeyen bir sebzedir. Ama özellikle yüksek tansiyondan muzdaripseniz kesinlikle tüketmeye başlamanız gereken yiyeceklerden biridir. Zira kendisi, yüzyıllardır Çin’de tansiyonu düşürmek için kullanılmaktadır.

yuksek-tansiyona-karsi-dogal-cozumler.jpg

Tarçın

Bir diğer tansyion düşürücü bitki tarçındır. Kan dolaşımını hızlandırması sayesinde yükselmiş olan tansiyonu düşürür. Tozu, sıcak suya katılarak tüketilebilir.

Muz

Potasyum zengini olan bu tatlı meyve, kan dolaşımını düzenleyip yüksek tansiyonu düşürmektedir. Yüksek tansiyonu olanların düzenli tüketmesi gereken meyvelerden biridir.

Domates

Halk olarak kahvaltıda, yemeklerin içinde, salatalarda çokça tükettiğimiz domates; yüksek oranda potasyum içermektedir. Bu özelliği sayesinde tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olur. Zaten mutfaklarımızda düzenli tükettiğimiz domatesi, tuzlamadan çiğ bir şekilde tüketmek de oldukça faydalıdır.

yuksek-tansiyonla-savasma-yontemleri.jpg

Kavun

Kavun da iyi bir potasyum kaynağıdır. Mevsiminde tüketilmesi, yüksek tansiyonunuz için iyi gelecektir.

Çilek

Bu tatlı ve sevimli meyve de (aslında teknik olarak meyve sayılmaz; ama konumuz bu değil) potasyum açısından zengindir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki düzenli çilek tüketimi kalp sağlığı açısından epey faydalı bir besindir. Bu şirin meyveyi düzenli olarak tüketmekte oldukça faydalıdır.

Diğer

Ek olarak tansiyonu düşürmek için şu bitkilere de sofranızda yer verin: Ispanak, alıç, haşlanmış patates, havuç, armut, greyfurt.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir