Yağlı Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi

Yağlı Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi

Kadınların ortak dertlerinden birisi cilt bakımıdır. Kuru ciltlerin, normal, ciltlerin ve yağlı ciltlerin kendi yüz tipine göre bakım yapması gerekmektedir. Kuru ciltler nemlendirici özellikte, normal ciltler cildinin durumunu korumaya ve yağlı ciltler de yağı azaltma, gözenekleri sıkılaştırmaya yönelik maskeler kullanmalıdır. Yağlı ciltlerin cilt bakımı diğer cilt tiplerine göre daha zordur ve özen ister. Yağlı ciltli olan kişilerin cilt bakımında kil çok fazla kullanılan maddelerden biridir. Bu yüzden özellikle kil maskeleri çok tercih ediliyor. Şimdi size kil maskesi tarifi vereceğim.

Cildinizin Yağlı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

yagli-ciltler-icin-maske.jpg

İşe ilk önce yağlı cilt özelliklerinden bahsetmekle başlamakta yarar var. Çünkü çoğu kadın yüz tipini bilmiyor ya da yanlış biliyor ve o şekilde bakım uyguluyor. Yanlış kullanılan şampuanlar, kremler, cilt bakım ürünleri, sabunlar cildinizi iyi edeceğine daha da kötüleştiriyor ve sizi işin içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Eğer cildiniz gün içinde parlıyorsa geniş gözeneklerinizle birlikte siyah noktalarınız varda ve sık sık sivilce çıkıyorsa siz yağlı ciltlisiniz, demektir. Şimdi size çok işinize yarayacak ve oh be dedirtecek yağlı ciltler için kil maskesi vereceğim

Kil Maskesi

yagli-ciltler-icin-kil-maskesi.jpg

İki çorba kaşığı kilin içerisine bir çorba kaşığı gül suyu, üç damla hindistan cevizi yağı koyarak karıştırınız. Karışımı göz çevrenize ve dudaklarınıza gelmeyecek şekilde ince bir katman halinde sürünüz. Cildinizin gerginleştiğini ve maskenin kuruduğunu hissettmenize kadar maskeyi yüzünüzde bekletiniz. Sonra gül suyunu bir pamuğa dökerek yüzünüzü temizleyip ardından bol su ile yıkayınız.

Yararları

kil-maskesi.jpg

Kil, cildi temizler ve gerginleştirir. Aynı zamanda gözeneklere müdahale ederek sıkılaşmasını sağlar, sivilceleri kurutur ve cildi temizler. Fakat kilin doğal olduğundan emin olmanız gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda var. Yağlı ciltler için kil maskesine eklediğimiz gül suyu da doğal tonik görevi görür. Sivilce lekelerine iyi gelir, gözenekleri sıkılaştırır ve cildi yağdan kirden arındırır. Aynı şekilde gül suyunun da doğal olduğundan emin olmalısınız. Doğal gül suyunu da kokusundan anlayabilirsiniz. Eğer gül suyu sadece gül suyu kokuyorsa yani parfüm gibi kokmuyorsa o gerçek gül suyudur. Yağlı ciltler için kil maskesine ilave ettiğimiz bir diğer ürünse hindistancevizi yağı. Hindistan cevizi yağı cilde nem verir. Sağlıklı bir görünüm olmasını sağlar.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir