Yoga İle Bel Ağrısını Gidermek

Yoga İle Bel Ağrısını Gidermek

Bel ağrısı yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen bir ağrıdır. Bir çok yaşamsal fonksiyonu yerine getirmeye engeldir.  Ağrı, kaza sonucu ani başlayabilir veya dengesiz olarak ağır bir şey kaldırırsa ya da yaşla ilişkili omurga değişiklikleri nedeniyle zamanla gelişebilir. Birçok kişi için, bel ağrısı 3 aydan uzun süre devam edebilir.

Hafif ila orta dereceli kronik bel ağrısı olan insanlarda yapılan son çalışmalar, özenle uyarlanmış bir yoga duruşunun ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ve yürümek ve hareket etme yeteneğini artırdığını düşündürmektedir. Yoga, eski Hint felsefesinden gelmektedir. Günümüzde uygulandığı şekliyle, fiziksel duruşları, nefes teknikleri ve meditasyon veya gevşeme özelliklerini bir arada barındıran yoganın yüzlerce farklı metodu vardır. Boston Üniversitesinden bazı araştırmacılar yoganın ağrıyı hafifletmesine ilişkin görüşleri araştırmış ve yoganın bel ağrısına nasıl etki ettiğini derinlemesine araştırmışlardır.

Bu araştırmada Katılımcılar rasgele üç tedavi grubuna ayrıldı. Bir grup, özellikle kronik bel ağrısı olan insanlar için tasarlanmış 12 haftalık yoga dersi aldı Bir grup 12 hafta boyunca 15 fizik tedavi seansı aldı; son grup bir eğitim kitabı ve kronik bel ağrısı için öz bakım ile ilgili bültenleri aldı. Araştırmacılar daha sonra katılımcıları 40 haftalık bir bakım fazında izlemeye devam ettiler. Bu aşamada, yoga ve fizik tedavi gruplarındaki insanlar, bel ağrısı çeken insanlardı.

Yoga İle Bel Ağrısını Gidermek

Araştırmacılar, her üç grubun da fiziksel işlevlerde ve ağrının azalmasında iyileşme bildirdiklerini tespit ettiler. Bununla birlikte, yoga ve fizik tedavi gruplarındaki kişiler yalnızca eğitim alan gruptaki insanlara bir yıl sonra ağrı kesici ilaçları almayı bırakma açısından avantaj sağladılar. Bu bulgular yapılandırılmış bir yoga programının kronik bel ağrısı olan insanlar için fizik tedaviye makul bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.

Sırt üstü uzanarak bir ayağınızı yukarı kaldırın ve ayak tabanınıza bir kayış bağlayıp iki elinizle kayışı çekin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin. İkinci olarak bir dizinizi bükün ve yana eğilmeye gayret edin. Büktüğünüz diz tarafına mümkün mertebe eğilin. Üçüncü olarak sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükerek bebeğin anne karnındaki pozisyonunu alın. Sonra diğer tarafa diğer kolunuzu uzatın. Önce sola doğru bu hareketi yapın ardından da sağa doğru uygulayın.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir