Yüksek Tansiyon Hayatımızı Tehdit Ediyor

Yüksek Tansiyon Hayatımızı Tehdit Ediyor

Hipertansiyon da denilen yüksek tansiyon, damarlarda olan basıncın normalden daha fazla olmasıdır. Ölümcül olabilen bu sinsi hastalık, insanların hayatlarını tehdit etmektedir. Hipertansiyonun çağımızda bu kadar çok olmasının sebepleri arasında değişen çalışma koşullarını, değişen beslenme şekillerini ve hareketsizlik gibi nedenleri sayabiliriz. Diğer toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık görülen bir hastalıktır.

Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Genellikle yüksek tansiyona neden olan faktörler arasında “genetik” ve “çevresel” faktörleri sayabiliriz. Genetik faktörlerde, eğer birinci derece aile bireylerinizde yüksek tansiyon varsa sizde de olması muhtemeldir. Çevresel faktörlerde ise beslenme tarzı, yasam koşulları ve biçimi, stres gibi etmenleri sayabiliriz.

Yüksek Tansiyon Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

yuksek-tansiyonun-nedeni.jpg

Yüksek tansiyon kaçtır?” sorusuna cevap verecek olursak; normal tansiyon değerleri sağlıklı bir insan için 12/8’dir. Bir diğer deyişle, büyük tansiyon 120 mmHg iken küçük tansiyon 80 mmHg’dir. Bu değerlerin üstündeki tansiyon değerleri yüksek kabul edilir. Tansiyonunuzun bir kez yüksek çıkması elbette ki sizde yüksek tansiyon olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı bir değerlendirme için düzenli aralıklarla tansiyon ölçümünün yapılması gerekir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri 

yuksek-tansiyon-belirtileri-nelerdir.jpg

Eğer tansiyon çok yüksek değerlere çıkmamışsa genellikle belirtileri yoktur. Normalin çok üstündeki tansiyon ölçümlerinde yüksek tansiyon belirtileri arasında şunları sayabiliriz; göğüs ve baş ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması, terleme ve çarpıntı. Daha düşük seviyelerdeki yüksek tansiyon değerlerinde ise genellikle pek bir belirti görülmez. Rutin doktor kontrollerinde yapılan tansiyon ölçümlerinde yüksek tansiyon olup olmadığınızı doktorunuz size söyleyebilir. Bu yüzden, doktorunuzu her ziyaret ettiğinizde tansiyonunuzu ölçmenizde ve değerlerinizi kaydetmenizde fayda var.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

yuksek-tansiyon-tedavisi.jpg

Peki, yüksek tansiyon nasıl düşürülür? Tavsiye edilen ilk yöntemlerden bir tanesi soğuk su tedavisidir. Eller, ayaklar ve yüz çok soğuk olmayan (mesela normal çeşme suyu ile) bir su ile yıkanmalıdır. Bu, vücuda bir rahatlama getirecektir. Limon halk tarafından da bilinen iyi bir tansiyon düşürücüdür. Bir bardak suya limon sıkılarak içilebilir. Limonun yani sıra sarımsak da tansiyon düşürmede gayet iyidir. Tansiyonunuzun yükseldiği anda bir diş sarımsağı çiğnemeden yutun. Bunlar, tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir