Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek diyastolik tansiyon veya hipertansiyona neden olan faktörler arasında obezite, yanlış diyet programları ve stres-depresyon en belirgin nedenler olarak bilinir. Bu yazıda yüksek tansiyonun nedenleri ve çareleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Kan basıncı, kan sıvımızın arter duvarlarına uyguladığı basınçtır. Bir sfigmomanometre kan basıncını ölçmek için kullanılan cihazlardan biridir. Kan basıncının okunması 2 farklı değer verir. Bu değerlerden büyük olanı sistoliktir diğeri ise diyastoliktir. Bir insanın tansiyon değerleri 120|80 mm Hg ise normal kabul edilir. Altında değer çıkarsa Hipotansiyon; üstünde değer okunursa Hipertansiyon olur. Kan basıncının yüksek olması damarların patlamasına neden olabilir  o yüzden ölümcüldür. Çok düşük olması da tehlikelidir. Yüksek tansiyon damarların daraldığını gösterir ve kanın basıncının yükselmesine neden olur.

Yüksek Diyastolik Kan Basıncına ne neden olur?

Obezite yüksek Tansiyona Neden Olur

Kişinin ağırlığı normalden yüksek olduğunda, vücuttaki aşırı yağlar kolesterol şeklinde atardamarların duvarları boyunca çöker ve onları daraltır. Bu nedenle, kalp daha zor pompalama yapar, kan basıncında artışa yol açar.

Yanlış Beslenme yüksek Tansiyon Nedenidir

Aşırı yağlı, tuzlu ve yüksek kolesterol içeren gıdaları içeren uygun olmayan bir diyet uygulamak ve egzersiz yapmamak yüksek tansiyonun diğer önemli bir nedenidir. Tuzlu yiyecekler hipertansiyona yol açan kan sodyum düzeylerini arttırırlar. Doymuş ve trans yağlı bir diyet kan damarlarına zarar verir.

Sigara ve alkol İçmek

Kan basıncında artma, sigaranın zararlarından biridir. Tütünün içinde bulunan nikotin, kalbi çeşitli şekillerde olumsuz etkiler. Kalbe giden oksijen seviyesini düşürür, kalp atış hızını arttırır ve kan damarlarını sıkıştırır. Aşırı alkol tüketimi kan basıncını olumsuz etkiler. Alkollü içeceklerin yüksek kalorileri kilo alımına ve dolaylı olarak yüksek tansiyona neden olur. Benzer şekilde, ilaçlar ve aşırı kafein hipertansiyon riskini arttırır.

Durgun Yaşam Tarzı

Egzersiz eksikliği kan basıncını farklı şekillerde etkiler. Uzun süre hareketsiz bir yaşam tarzı, kilo alımına ve kolestrol seviyelerinde artışa neden olur. Böylece hasta farkına bile varmadan kilo alır ve kan damarlarını daraltıcı bir beslenme programı izler. Damarlar daralınca kan akışı zorlanır ve damar iç çeperine basınç yapar. Yaşlanma ve sürekli stres, hipertansiyonun diğer nedenleridir. Bununla birlikte, günümüzde hipertansiyon, uygunsuz, değişen ve stres dolu yaşam tarzından dolayı genç yetişkinlerde yaygınlaşmaya başladı. Başka bir risk faktörü olmaması halinde diyastolik basınç yüksek iken sistolik basınç daha az olabilir .Bu durum da bir risk faktörü oluşturmaz. Yine de basıncın düşürülmesi gerekir.

Yüksek Diyastolik Kan Basıncını Nasıl Azaltabilir

Çoğu durumda, sürekli baş ağrısı ve yorgunluğun yanı sıra belirgin bir belirti vermeyen bu durum  kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirmenizi gerektirir. Yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan birkaç doğal yöntem vardır.

Sağlıklı ve organik bir Diyet

Yüksek miktarlarda sodyum, yağ ve kolesterol içeren gıdaların alımını sınırlamak gerekiyor, kızartmalardan uzak durmak ve yağlı et tüketmemek gerekiyor. Diyetinize taze meyve, sebze, fındık ve sağlıklı et çeşitlerini dahil edebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek; kilo vermeye ve sonuç olarak yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Egzersizi Düzenli Yapmak

20-30 dakika egzersiz yapmak, hipertansiyon ve diğer bozuklukları önlemede yardımcıdır. Bir spor salonuna kayıt olarak düzenli bir şekilde spor yaparak tansiyonu dengeleyebilirsiniz.

Kilo Vermek Tansiyonu Dengeler

Vücut kütle indeksiniz (BKİ) ve vücut ağırlığınızın fazlalığı varsa bunlarla ilişkili riskleri önlemeniz gerekir. O yüzden kilo vermeniz gerekir. Düzenli spor yaparak ve kalori alımını azaltarak kilo verebilirsiniz.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir