20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişleri ağzımızda en son oluşan ve süren üçüncü büyük azı dişleri olarak da adlandırdığımız dişlerdir. Diş dizisinin en arkasında yer alırlar. Genellikle 17 ila 25 yaşları arasında sürerler.

Yirmili yaşlarda ağızda göründükleri için bu adla anılırlar. Genellikle üst çenede 2 alt çenede 2 olmak üzere 4 adet 20 yaş dişi bulunmaktadır. Aslında diş istisinin arkasında yer alan diğer dişler gibi görevleri öğütmektir. Dolayısıyla ağız içerisinde görülen her 20 yaş dişini çekmek doğru değildir. Çünkü kimi tedavilerde bu dişler destek diş olarak da kullanılabilmektedirler.

20 yaş dişi ve ne zaman çıkar?

20 yaş dişleri ağzınızda en son oluşan ve süren genellikle üçüncü büyük azı dişleri olarak da adlandırdığımız dişlerdir. Diş dizisinin en arkasında yer alırlar. Genellikle 17 ila 25 yaşları arasında sürerler. Zaten yirmili yaşlarda sürdükleri ağızda göründükleri için genellikle bu isimle adlandırılırlar. Görevleri diş tesisinin arkasında yer alan diğer dişler gibi öğütmektir. Dolayısıyla her görülen ağıza süren 20 yaş dişini çekmek doğru değildir. Bazı tedavilerde destek diş olarak da kullanılabilmektedirler.

20 yaş diş çekimi sonrası nelere dikkat edilir?

20 yaş dişi çekim sonrasında hafif şişme ve rahatsızlıklar görülebilir. Şişmenin engellenmesi için mutlaka soğuk tampon uygulaması yapılmalıdır. Ilk 24 saat çalkalama ve tükürme hareketi yapılmamalıdır. Yine ilk 48 saat içinde mutlaka sigara ve alkolden uzak durmak gerekmektedir.

Ilk gün çekim bölgesi fırçalanmamalıdır ve küçük taneli besinlerden çekim bölgesine kaçırilecek gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Çekim sonrasında ağrı olması ihtimalinde aspirin dışında herhangi bir ağrı kesici kullanılabilir. Onun dışında yüksek yastıkla yatmak önerilmektedir. Sıcak gıdalarla beslenme tavsiye edilmemektedir. Buradaki şişmeyi arttıracak bir davranıştır.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir