Hamileyken Formunuzdan Ödün Vermeyin

Hamileyken Formunuzdan Ödün Vermeyin

Kadınlar hamile olduklarını öğrendiklerinde büyük bir mutluluk yaşarlar. Fakat ilerleyen zamanlarda kilo alma korkusu, doğumdan sonra kiloları veremeyeceğine dair kuşkuları ve vücutlarında meydana gelebilecek çeşitli değişimler onları korkutmaya başlar. Bu süreçte spor yaparak vücudunuzu korumanız aynı zamanda da sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz mümkün. İşte hamileliğiniz boyunca yapabileceğiniz o sporlar…

hamilelikte-form-koruma.jpg

Düzenli Yürüyüş Şart

Bu aktiviteyi gerçekleştirmek için özel bir yere ya da herhangi bir kursa yazılmanıza gerek yok. Bir ücret ödemenize de gerek yok. Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz yürüyüş zinde kalmanızı sağlayacak. Sık sık yürüyün ve derin derin nefes alın.

Hamilelik Dansa Engel Değil

Karnınızın gittikçe büyümesi biraz da kilo alıyor olmanız dans etmenize elbette ki engel değil. Tabii ki çılgınlar gibi dans etmeyin ama hafif tempolu danslar size keyif verirken enerjinizi yükseltecek.

hamile-yogasi.jpg

Yoga

Unutmayın ki bu süreçte fiziksel sağlığın yanı sıra zihinsel sağlığınızın da iyi olması gerekiyor. O yüzden yogaya gitme fırsatınız varsa mutlaka hamilelik sürenizde bunu deneyimleyin. Çünkü hamilelik boyunca kasılmalarınız, stresleriniz yoğun olacak ve rahatlamanız gerekecek. Fakat yogaya da başlamadan önce hamilelik için uygun olanları mutlaka araştırın ve hocanıza danışın.

Yaz Günlerini Yüzerek Değerlendirin

Şu sıralar hamile olan bireylerden biriyseniz bu süreci bol bol yüzerek değerlendirebilirsiniz. Ama merak etmeyin kışa denk gelirse de kapalı havuzlarda yüzme aktivitesini gerçekleştirebilirsiniz. Su streslerinizden sizi arındırarak rahatlatır, aynı zamanda hamilelikten ötürü meydana gelen şişlikleri de en aza indirgemek konusunda yardımcı olur.

hamilelikte-hangi-sporlar-yapilir.jpg

Pilates Yapın

Pilates adeta her derde deva… Hamileler için de en önemli sporlardan biri arasında yer alan pilates için iyi bir hoca şart. Pilates kursuna düzenli olarak devam ederseniz hem zihinsel olarak hem de bedensel olarak çok rahatlayacaksınız. Aynı zamanda kaslarınız güçlenirken düzenli bir şekilde de nefes alıp vereceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra karın kaslarını da güçlendiren pilates sayesinde kolay bir şekilde doğum yapmanız mümkün. Anne adayları pilates yapmaya 12. haftadan sonra başlayabilirler. Tabi yine de bu konuda doktorunuza ve hocanıza danışmayı unutmayın.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir