VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ, TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ, TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Hepimiz cinsel ilişkinin iyi hissettirmesini ve bize zevk vermesini bekleriz. Cinsel ilişki sırasında acı çekmek kadınlar için son derece yaygın bir durumdur. Bazıları için ağrı aslında o kadar kötüdür ki fiziksel olarak ilişkiye giremezler. Bu sana da tanıdık geliyorsa, vajinismus olma ihtimalin var demektir.

Bazı kadınlar için vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde bulunduğunda istemsiz veya ısrarlı bir şekilde kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok ağrılı hale getirebilir. Bu durum, partner penetrasyon girişiminde bulunduğunda, bir kadın tampon yerleştirdiğinde veya bir kadına vajinal bölgeye yakın dokunulduğunda gerçekleşebilir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ

Vajinismus iki tipe ayrılır:

Primer Vajinismus: Vajinal penetrasyonun hiç sağlanamadığı durumlarda

Sekonder Vajinismus: Bir kez vajinal penetrasyon sağlandığında, ancak potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle artık mümkün olmadığında

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği cinsel ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu da, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

VAJİNİSMUS SEBEPLERİ

Vajinismusun birkaç olası nedeni vardır. Bunlar, aşağıdakiler gibi fiziksel ve psikolojik faktörleri içerir:

 • Doğum sırasında gerçekleşen travma
 • Tekrarlayan İYE, maya enfeksiyonları (pamukçuk), kronik ağrı sendromları, endometriozis gibi tıbbi durumlar
 • Geçmişte tecavüz, cinsel istismar veya saldırı
 • Geçmişte ağrılı bir muayene
 • Hoş olmayan cinsel ilişki
 • Penetrasyon veya ağrı korkusu
 • Hamile kalma korkusu

VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ

Vajinal kasların istem dışı kasılması vajinismusun birincil belirtisidir, ancak durumun şiddeti kadından kadına değişir. Her durumda vajinanın daralması penetrasyonu zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Vajinismusunuz varsa vajina kaslarınızın kasılmalarını yönetemez veya durduramazsınız.

Vajinismus, vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili cinsel istek azalması gibi ek semptomlara sahip olabilir. Vajinismuslu kadınlar, vajinaya herhangi bir şey sokulduğunda genellikle yanma veya batma ağrısı bildirirler.

VAJİNİSMUS TEŞHİSİ

Doktorunuz belirtileriniz, tıbbi ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

Ağrıya neden olabilecek diğer sağlık koşullarını aramak için bir pelvik muayene yapacaklar. Muayeneyi tolere edebilmeniz için biraz tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz mümkün olduğunca yavaş ve nazik hareket edecek ve yaptıkları her şeyi açıklayacaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve egzersizleri içerir.

Cinsel terapi ve danışmanlık:

Eğitim tipik olarak anatominizi, cinsel uyarılma ve ilişki sırasında neler olduğunu öğrenmeyi içerir. Vajinismusta görev alan kaslar hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Bu, vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Danışmanlık, sizi yalnız veya eşinizle birlikte içerebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir.

Gevşeme teknikleri ve hipnoz ayrıca gevşemeyi teşvik edebilir ve cinsel ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Vajinal dilatörler:

Doktorunuz veya danışmanınız, bir profesyonelin gözetiminde vajinal dilatör kullanmayı öğrenmenizi önerebilir.

Koni şeklindeki dilatörleri vajinanıza yerleştirin. Dilatörler giderek büyüyecek. Bu, vajinal kasların gerilmesine ve esnek hale gelmesine yardımcı olur.

Evde Tedavi Seçeneği:

Vajinismuslu kadınlar vajina çevresindeki kasları kontrol etmeyi ve gevşetmeyi öğrenmek için evde egzersiz yapabilirler. Buna aşamalı duyarsızlaştırma denir ve fikir, yerleştirme konusunda rahat olmaktır.

İlk olarak, idrar yaparken akışı durdurmak için kullandığınız kasları sıkarak Kegel egzersizleri yapın:

 • Kasları sıkın. Onları 2 ila 10 saniye bu şekilde tutun. Kasları gevşetin.
 • Bir seferde yaklaşık 20 Kegel yapın. Bunları günde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.
 • Birkaç gün sonra, egzersizleri yaparken bir parmağınızı yaklaşık ilk mafsal ekleminize kadar vajinanızın içine sokun. Önce tırnaklarınızı kesmek ve kayganlaştırıcı bir jöle kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Bir parmakla başlayın ve üçe kadar ilerleyin. Vajina kaslarınızın parmağınızı sardığını hissedeceksiniz ve rahat değilseniz parmağınızı her zaman çekebilirsiniz.
 • Bir süre sonra, kaslarınızın baskıya alışmasına yardımcı olmak için 10 veya 15 dakika boyunca vajinanıza koni şeklindeki ekler koyabilirsiniz.
 • Vajinismusu korku veya endişe ile bağlantılı olan kadınlar için terapi genellikle yardımcı olur.
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir