Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Antidepresanlar Nasıl Çalışır sorusunun cevabı merak edilmektedir biz de bu makalemizde bu sorunun cevabını vereceğiz. Bilindiği gibi çoğu antidepressan, nörotransmitter denilen beyin kimyasallarının dengesini değiştirerek çalışırlar. Depresyon hastalarında, bu kimyasallar beyin tarafından düzgün şekilde kullanılmaz. Antidepressanlar, kimyasalları beyin hücreleri için daha fazla kullanılabilir hale getirir. Antidepresanlar herhangi bir doktor tarafından reçetelenebilir, ancak şiddetli semptomları olan kişiler genellikle bir psikiyatriste görünmelidir. Genel olarak, antidepresanlar, özellikle psikoterapi ile birlikte kullanıldığında çok iyi çalışır. Üstelik Kombinasyonun depresyon için en etkili tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Anti depresan kullanan çoğu insan üzüntü, ilgi kaybı ve umutsuzluk gibi semptomlarda nihai iyileşmeler gösterdiklerini bildirmektedir.

Antidepresanlar Hemen Çalışırlar mı?

Ancak bu ilaçlar hemen çalışmıyor. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamak 1 ila 3 hafta zaman alabilir. Yaygın olmamakla beraber ancak bazı insanlar anti depresanlarla iyileşme göstermezler ve doktorlarıyla diğer tedavileri denemek zorunda kalırlar.

İlaçları aldınız. Aradan 4-6 hafta geçti ve siz bir iyileşme belirtisi göstermediyseniz hemen doktorunuza danışın. Doktorunuz ya ilaçları değiştirecek ya da doz ayarı yapacaktır. Bazı insanlar denedikleri ilk antidepresana hemen cevap vermezler. Bu insanlardan birçoğu farklı bir ilaca tepki verir. Unutmayın, bir antidepresanın tüm yararlarından istifade edebilmek için 3 aya kadar zaman vardır. Başarılı bir tedavi seyri genellikle birkaç aydan bir yıla kadar sürer. Daha önce iyi hissetseniz bile, bundan vazgeçmeyin.

Anti Depresanlar Yanlış Biliniyor

İlaçları yarıda bırakmak, depresyonun geri gelmesine yol açar. Bu durum; bazı insanların yanlış algılara kapılmasına da neden olur. Bu algı şudur: Depresyon ilaçları alışkanlık yapıyor… Oysa bu düşünce yanlıştır. İlaçların içinde, alışkanlık yapacak bir madde bulunmuyor. Tedaviyi yarıda bıraktığınızda depresyonun geri gelmesi; bu ilaçların alışkanlık yaptığı anlamına gelmiyor. Yan etkiler ortaya çıktıysa bunlar hakkında doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. söylemekten utanmayın. Yan etkileri yönetmenin çoğu yolu vardır. Örneğin antidepresanı gıdayla birlikte almanız mide bulantısını önleyebilir.  Cinsel sorunlarınız varsa, değişken antidepresanlar yardımcı olabilir. Kendinizi Yorgun hissederseniz, yatmadan 1 ila 2 saat önce ilacınızı almayı deneyin. Antidepresan uykusuzluğa neden oluyorsa, ilaçları sabah alın. Birçok yan etki genellikle birkaç hafta sonra kendiliğinden azalır. Günümüzde sıklıkla kullanılan antidepresanlar, eski tip antidepresan tiplerine göre daha az yan etki ve ilaç etkileşimi sergilemektedir. Yine de herhangi bir antidepresan, diğer ilaçlarla ve hatta bitkisel veya diyet takviyeleri ile etkileşime girebilir. İlaç etkileşimleri daha ciddi yan etkilere neden olabilir ve ilacınızın olumlu etkisini azaltabilir.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir