IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI VE YAN ETKİLERİ

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI VE YAN ETKİLERİ

Ihlamurun bileşenleri, P-kumarik asit, kaempferol, terpenoid ve kuersetin bileşenleridir. Ayrıca sitral, sitronelal, sitronelol, öjenol ve limonen dahil olmak üzere uçucu yağlar içerir. Bu yağların ve antioksidanların bir kombinasyonu, bir anti-anksiyete yararı sağlayabilir. Lavantadaki tek başına bir antioksidan olan terpenoidin yatıştırıcı etkiler sağladığı gösterilmiştir.

Uyku için Ihlamur Çiçeği Çayı

İnsanların tahminen %30’u, genellikle kronik bir uykuya dalamama olarak tanımlanan bir durum olan uykusuzluk yaşar. Yapılan araştırmalara göre ıhlamur çayının iyi bir uykuyu desteklediğini göstermektedir. Ethnopharmacology Dergisi’nde yayınlanan 2015 tarihli bir araştırmaya göre bunun nedeni, güçlü yatıştırıcı özellikleridir. Bilim adamları, Ihlamurun, sinir sisteminde uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasalı olan Gaba-aminobütirik asidin (GABA) aktivitesini taklit ettiğini buldular.

Ihlamur Çayı Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz ağrısı tipik olarak soğuk algınlığı veya gripten muzdarip olduğunuzda ortaya çıkar. Yutmayı zorlaştırırken ağrıya, kaşınmaya veya tahrişe neden olabilir.

Ihlamur Yaprağı Çayı, ağızda veya boğazda tahriş olmuş zarları yatıştırdığı bildirilen yapışkan bir madde olan müsilaj içerir.

Ayrıca, genel mukus üretimini azalttığını gösteren ön (“ön” vurgusu) kanıtlar da vardır. Rahatlamak için Zencefil, Meyankökü, Zerdeçal veya Yeşil Çay da deneyebilirsiniz.

Enflamatuar Rahatsızlıklar

Ihlamur çayında bulunan bileşikler, kas ağrıları ve eklem rahatsızlıklarından kan damarlarındaki ve solunum yollarındaki iltihaplanmaya kadar tüm vücutta güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu bitki çayının tüm vücuda etkisi, bağışıklık sisteminizin dinlenmek ve onarmak için zamana sahip olduğu ve aynı zamanda çoklu organ sistemlerindeki ağrı ve rahatsızlığı giderdiği anlamına gelir.

Menstrüasyon (Adet) Kanaması

Ihlamur çayı, spazm önleyici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir, bu da onu özellikle ağrılı dönemlerden muzdarip kadınlar için değerli kılar. Dismenore son derece yaygındır, ancak rahatlatıcı bir fincan ıhlamur çayı bu semptomları giderirken aynı zamanda ruh hali değişimlerini ve hormonal dalgalanmaları da iyileştirebilir.

Bağışıklık Sistemi

Ihlamur çayının antioksidanlarının bağışıklığı artırıcı özelliklerinin yanı sıra, bu çayın terletici doğası ayrıca ateşi kırabilir ve daha hızlı iyileşmeyi teşvik edebilir. Ayrıca, ıhlamur çiçeklerindeki iltihap önleyici bileşiklerin solunum yolu dokularını yatıştırdığı, mukus ve balgamın atılmasını kolaylaştırdığı ve boğaz ağrısı ve tıkanıklık gibi soğuk algınlığı ve grip vakalarının en yaygın semptomlarından bazılarını ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Ihlamur Çayının Yan Etkileri

Ihlamur çayının çok az yan etkisi vardır ancak belirli koşullara sahip kişiler için bu çayın kullanımı tehlikeli olabilir.

Hamilelik – Hamilelik sırasında ıhlamur çayının etkileri hakkında çok sınırlı miktarda araştırma yapılmıştır, ancak yüksek seviyelerde uçucu bileşikler ve antioksidanlar nedeniyle kullanılması önerilmez. Ağrılı adet kanaması üzerindeki etkileri, düşük veya erken doğum riskini de artırabilir. Benzer şekilde, emziren anneler için bu çayı içmek, bebeğinizin ihtiyaç duymadığı bazı güçlü kimyasalları iletebilir.

Alerjiler – Nadir durumlarda, ıhlamur çayı demlenirken kontakt dermatit oluşabilir ve mide veya ağızda hafif alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Tilia cinsindeki diğer bitkilere alerjiniz varsa bu çayı kullanmanız önerilmez.

Kalp rahatsızlıkları – Ihlamur çayındaki bazı aktif maddeler kardiyotoksik özelliklere sahip olabilir, bu nedenle zaten kalp hastalığınız varsa veya kalp hastalığı geçmişiniz varsa bu çaydan kaçınmalısınız.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir