Roaccutane yan etkileri ve kullanımı

Roaccutane yan etkileri ve kullanımı

Sivilcelerde tedavi amacı olarak kullanılan roacutane yumuşak kapsüllü ağız yolu ile sabah ve akşam günde 2 kez alınan bir ilaçtır. Ciddi yan etkilerinden dolayı birçok ülkede yasaklanan bu ilaç ülkemizde ancak doktor reçetesi ile kontrollü olarak verilmektedir.

Özellikle yüzdeki sivilcelerin tedavisinde kullanılan bu ilacın ciddi boyuttaki yan etkilerine karşı sivilce tedavisinde çok iyi sonuç vermesinden dolayı insanlarımız tarafından doktorları önerdikleri müddetçe kullanmaktadırlar. Bu güne kadar pek çok sivilce ilacı kullanmış ama iyi bir sonuç alamamışsanız doktorunuzun önerisi ile bu ilacı kullanmanız mümkün ama roaccutane yan etkileri ve kullanımı hakkında yeterli bilgiye ulaşmadan bu ilacı kullanmamanızda fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Şimdi sizlere bu ilacın ciddi yan etkilerini anlatıp kullanma ya da kullanmamanız konusunda bir karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Roaccutane yan etkileri ve kullanımı için bilgi vermeden önce doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamanızın altını çizmek isteriz. En ciddi yan etkileri arasında bu ilacı kullanan her 10 kişiden 1inde görülmesi muhtemel olan dudak çatlamaları ve gözde kızarıklık ile kurumalarıdır.

İlacı kullandıktan sonra dudaklarda öyle bir çatlaklık oluşur ki elinizde sürekli bir dudak kremi ya da yumuşatıcısı ile gezmeye başlarsınız. Gözlerinizdeki kuruluk yükseldiğinde ise gözleriniz kızarmaya başlar. Karaciğere ciddi zararlar verdiği için karaciğer enzimlerinde yüksek artış meydana gelmektedir.

Yine her 10 hastadan en az birinde şiddetli baş ağrısı, kanama veya pıhtılaşma, kansızlık, dişlerde kolay çürüme, yorgunluk sersemlik, cilt de soyulma, Enfeksiyonlara karşı hassaslaşma meydana gelmektedir. Gözlerde ve göz kapağında iltihaplanma, gözlerde kuruluk ve buna bağlı tahriş hissi yine en az 10 hastadan birinin başına gelmektedir. Boğaz ve burunda da yaygın olarak yara ve iltihap yaratan bu ilacın ciddi boyuttaki yan etkileri henüz bitmedi.

Yine yaygın olarak yani her 10 hastadan en az 1 tanesinde kas ve eklem ağrısı ile bel ağrıları ortaya çıkmaktadır. Kanda yaygın olarak yüksek kolesterole neden olan bu ilaç her 1000 hastadan birinde de depresyon bozukluklarına yol açarak kişinin durgun, değişken ruh hali ve saldırganlık gibi ani öfke nöbetlerine kapılmasına neden olabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz yan etkilerin büyük bir bölümünün neredeyse her 10 hastadan en az 1 tanesinde görüldüğünü ve bunun oldukça ciddi bir rakam olduğun vurgulamak isteriz. Yüzdeki sivilceleri geçirmekte gerçekten etkili olan bir ilaç için bu kadar yüksek risk almayı, cildinizin düzelmesini sağlarken diğer birçok organınızı risk altında bırakmaktan çekinmiyorsanız ve doktorunuzda size öneriyor ise roaccutane kullanmaya başlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir