Balayı Sistiti Nedir?

Balayı Sistiti Nedir?

Sık sık görülen bir mesane hastalığıdır. Genellikle sık sık cinsel ilişkide bulunmaktan olur. Onun için de bu ad verilmiştir. Belirtileri, mesanede kramplar, idrar etme sırasında yanma ve idrarda kan bulunmasıdır.

Bir mesane enfeksiyonunun sonucu olması gerekmez, mesane duvarının iltihabından da olabilir. Cinsel ilişki sırasında servikste olan aşırı uyarı, hafif bir serviks iltihabına yol açabilir ve bu iltihap lenf yollarıyla mesane duvarına geçip, balayı sistiti yapabilir.

Bu hastalığa cinsel ilişki sırasında uretradan alınan bakterilerin mesaneye girmesi de yol açabilir. Kadında ve erkekte yeterli temizlik sağlanırsa, bakteriyel tipteki balayı sistitinin önlenmesinde yardımcı olabilir.

Bakterilerin işe karışmadıkları kanısı varsa, tedavide ilk adım cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Kadın bu durumda bol su, portakal suyu ve C vitamini almalıdır. Mesane ağrısı şiddetli ise, ağrı kesiciler alınabilir. İdrar kültüründe sistitin bakterilerden kaynaklandığı anlaşılırsa, uygun antibiyotikle tedavisine başlanmalıdır.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir