Çölyak Rahatsızlığı

Çölyak Rahatsızlığı

Teknolojini gelişmesi ile birlikte, insanlar daha çok rahat ortamında bulunup, daha da çok çeşitli rahatsızlıklara rastlamışlardır. Çevresel ya da kişisel faktörlerin hepsi, insan yaşamını etkisi altına almış ve özellikle de sindirim konusunda çok çeşitli hastalıklar oluşmaya başlamıştır. Bunların rastlanma bakımından ve tedavisi bakımından en önemli rahatsızlığı Çölyak Hastalığıdır.

Peki, nedir bu rahatsızlık?

Sindirim sistemi dahilinde ince bağırsakta bulunan enzimlerin işlevsizliğidir genel anlatımıyla. Bu rahatsızlık ile ince bağırsağın koruyucu yapısının kısmen de olsa erimesi kaybolması durumunda, Yediğimiz yiyeceklerin vitamini ya da proteini kana karışamaz, gerektiği ihtiyaç olunan vitamin alınamaz ve bundan en çok bağışıklık sistemi etkilenir. Bu şartlarda ortaya çıkmaktadır bu rahatsızlık

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Bağırsaklarla ilgili olduğu için, ishal en fazla görülen belirtisidir ve tabii ki de normal şartlarda oluşan değil, Geçmeme durumunun hakim sürdüğü ortamlarda oluşan bir ishal rahatsızlığı, kandan yetirince vitamin eritilmediği için tekrarlayan kansızlık problemleri, Bulantı ve kusma durumları, ya da en basit bir kaşıntı geçmemesi bile hastalık belirtileri içerisinde yer almaktadır.

Çölyak’ın teşhis edilmesi

Doktorun belirli değerlere sahip olan kan değerlerinizin araştırılması ve ilgili bölgeye yapılacak olan endoskopi ile teşhisin konulmasının ardından, belirti sağlayacak vücut uzuvlarınızın da kontrol edilmesi ile tedavi sürecine başlanmalıdır

Çölyak hastalığının tedavisi mevcut mu?

Şu ilacı kullan geçecektir diyen doktor yoktur. Çünkü belirli rejim ortamlarının sağlanması ve glutensiz yaşama merhaba dedirten bu rahatsızlık, belirli doktor kontrolünde olan bu rahatsızlıkta rejime asla ara verilmemelidir. Çünkü glutenden mahrum olmanız gereken bir ortamda ufacık bir kaçamak bile sizi çok sayıda rahatsızlığa dönüşmektedir.

Bu hastalığa yakalanma oranı nasıldır?

Bir yaşam biçimi olarak hayatımızın bir parçası olan bu rahatsızlıkta, kişisel olarak strese en yakın insanlar bu hastalığa dahil olabilir ya da her belirtinin taşındığı şartlarında birçok kişi grubu bu hastalıkla yaşayabilir. Geçirilen önemli rahatsızlıkta bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Kişinin de anlayamayacağı gizli bir rahatsızlık olma özelliklerini barındıran Çölyak rahatsızlığı, ülkemizde de çok yaygın diye tahmin edilmektedir.

Çölyak tedavisi

Genel bir tedavisi bulunmayan bu rahatsızlıkta, tek etkili olacak etken madde olan rejim, sizin yaşamınızı kalite standartlarında tutmaktadır. Her gıdanın yenmesi ancak glutenden mahrum olan maddelere sahip olarak beslenmek, sizin yaşam kalitenizi asla azaltmayacaktır. Rejimi de kaçırmamanız gerekmektedir. Azı karar düşüncesiyle yolan çıkan ve vücuduna gluten giren birey her şartlarda, her hastalığa davetiye vermektedir.

Çölyak’ın iyileşme süresi işleyişi

Diyet kapsamıyla başlayan tedavi sürecinin işleyişi kendini 2 günde göstermektedir. Yani 2 gün içerisinde hafifleme başlayacak ve insan normal yaşamına dahil olacaktır. Doğal olarak hiç bir ilacın, hiç bir bitkinin tedavide yeri yoktur. Sadece gluten diyeti ile insan kısa sürede iyileşebilir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir