Migrenle Başa Çıkmanın 3 Doğal Yolu

Migrenle Başa Çıkmanın 3 Doğal Yolu

Tam tedavisi bulunmayan hastalıklardandır migren. Kişiye çok fazla rahatsızlık veren bu hastalığın maalesef tam tedavisi daha mümkün değildir. Genellikle hastalığın ilk zamanlarında hafif ağrı kesiciler işe yararken, ilerleyen zamanlarda bu ağrı kesicilerde isşe yaramayabiliyor. Baş ağrısı, kusma, bulantı gibi belirtilerle kendini gösteren bu rahatsızlığı minimuma indirmek sizin elinizde. Alınacak bazı tedbirlerle migren ataklarınızı azaltabilir veya şiddetini azaltabilirsiniz.

Bir Doğal Tedavi Yöntemi Olarak Akupunktur

migren-tedavi.jpg

Akupunktur yöntemi, migreni tedavi etmeden kullanılan yöntemlerdendir. Yöntemin etkinliği klinik olarak da daha önce kanıtlanmıştır. Bu yöntem ile serotonin hormonunun seviyesi yükseltilir. Bu yöntem sayesinde hastaların çoğu migreni tamamen atlatabilmektedir. Atlatamayan hastalarda ise ağrılar hafifleşmektedir.

Bitkisel Öneriler ve Beslenme

Migrene yol açan değişik etmenler vardır. Bazı hastalarda yorgunluk migreni tetiklerken, bazısında uyku düzeni, başkasında ise belirli gıdalar olabiliyor. Migreninizi tetikleyen etmeni bularak bunun önlemini alabilirsiniz. Eğer belirli gıdalar sizde migreni tetikliyorsa kesinlikle o gıdalardan uzak durmalısınız. Aksi halde migreninizden kurtulmanız mümkün değildir.

migren-tedavi-yontemleri.jpg

Magnezyum acısından zengin besinlerin migrene iyi geldiği görülmüştür. Klinik açıdan da magnezyum eksikliğinin migrene yol açtığı görülmüştür. Bu yüzden yapılması gereken, sofranızda magnezyum acisinan zengin besinlere yer vermenizdir. Baklagiller, ıspanak, ceviz magnezyum acısından zengin bitkilerdir. Bu bitkileri sofranızdan kesinlikle eksik etmeyin.

Zencefilde migren ağrısını azaltan bitkilerdendir. Migren agirisini hafifletir ve mide bulantısını giderir. Eğer migreniniz varsa tüketmeniz gereken bitkilerden.

Migrene karsi bir diğer etkili bitki ise biberiyedir. Baş ağrısına karıi etkilidir.

migrenle-basa-cikmanin-yollari.jpg

Diğer Doğal Yöntemler

Migrenle başa çıkmanın belki de en etkili yolu migrene yol açan etmenleri ortadan kaldırmaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi migreninizi ne tetikliyorsa ona karşı önlem alın. Örneğin bazı kişilerde uykusuzluk migreni tetikleyen en önemli faktördür. Böyle bir durumda yapmanız gereken duzenli bir uyku alışkanlığı edinmenizdir. Aynı şekilde en az sekiz uyumaya gayret etmelisiniz. Uyuduğunuz ortamın sessiz, serin ve karanlık olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bol su için ve günlük kafein almaya dikkat edin. Magnezyumun yanında B2 vitaminine diyetinizde yer verin. Migren atağınız tutacaksa ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Faydasını göreceksiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir