Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Şehirlerin git gide daha da kalabalıklaşmasına paralel kirliliğin artması tüm yaşam formlarını etkilediği gibi insan üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Her zaman bakıma muhtaç olan cildimize doğru bakım nasıl yapılır beraber göz atalım.

Günlük hayatta yapılan makyaj ve dış etkenler birleştiğinde cildin nefes alması zorlaşır ve cildin tahriş olmasına neden olur. Hava alamayan ciltte açık olan gözenekler ölü hücrelerle dolar ve siyah nokta oluşumuna davetiye çıkarır. Bu durum her gün artarak devam ettiğinde ise cilt erken yaşta yaşlanmaya ve kararmaya başlar. Bu rahatsız edici durumdan korunmak ise tamamen kişinin kendi elinde olan bir durum. Her ne kadar değişen yaşam koşulları fırsat bilinerek güzellik ve bakım merkezleri yapılsa da buralara tonlarca para dökmeden de çok kolay bir şekilde doğru cilt bakımı yapılabilir.

Cilt bakımında ilk adım cildin temiz olmasını sağlamaktır. Bu nedenle cilt temizliğine özen gösterilmeli ve yüz bölgesi için kozmetik temizleme jelleri kullanılmalıdır. Yüz temizliğinin yapılmasının ardından sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemek için tonikleme işlemine geçilmelidir.

Cilt bakımının ilk aşaması olan temizleme işlemi tamamlandıktan sonra nemlendirici ve besleyici özelliği bulunan, cilt yapımıza uygun kremlerle ikinci aşamaya geçilir. Cilt bakım kremleri seçilirken, kalitesine ve içinde barınan maddelere dikkat edilmeli, cildimize zarar verecek ucuz ve kalitesiz kremlerden kaçınmaya özen göstermeliyiz.

Cilt bakımı sadece yüze yapılan değil, bütün vücudumuzu kapsayan bir üst başlıktır. Bu yüzden cilt bakımı yaparken vücudumuzun diğer kesimlerini de göz ardı etmemeli, hem temizlik, hem de bakım kremlerini tüm vücudumuza uygulamalıyız.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir