Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Genellikle kış soğuklarında ve yaz aylarının kavurucu sıcaklarında meydana gelen dudak kuruluğu, nadiren de olsa bu şartların dışında bir hastalığın habercisi olarak başımıza gelebilir.

Dudak kuruluğu doktora ihtiyaç olmadan kendi kendimize çözebileceğimiz bir sorun olsa da bu durumun süreklilik göstermesi halinde uzman bir dermatoloğa görünülmesinde fayda olacaktır.

Dudak kuruluğuna mevsimsel şartların neden olmasının yanı sıra vücudun susuz kalması ve kadınların kullandığı kalitesiz makyaj malzemeleri de çok büyük etkendir. Ramazan ayında 15-16 saat oruç tutan kişilerin vücuduna yeteri miktarda su girmemesi nedeniyle dudak kuruluğu olabilir. Kullanılan makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddeler yüzünden hava alamayan cilt kurumaya başlar. Üstelik bu kuruluğun sadece dudakta değil yüzde de olması nedeniyle cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Dudak kuruluğu için tedavi yöntemlerinin başında bol su tüketmek gelir. Uzmanlara göre günde sağlık bir vücuda sahip olabilmek ve vücudun su ihtiyacını gidermek için günde 2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Ayrıca dudak kuruluğuna çözüm olarak nemlendiricili kremler ve vazelinler kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, badem yağı ve zeytinyağı ile dudaklara yapılan masajlar da dudak kuruluğunun geçmesinde yardımcı olacaktır. Kadınların cilt bakımında sıklıkla kullandığı ve cildin nemlenmesini sağlayan salatalık da dudak kuruluğunun tedavisi için kullanılabilir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir