Saçların Erken Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir?

Saçların Erken Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir?

Saçlar özellikle de biz insanların dış görünümünde son derece önemlidir. Saçımızdaki en ufak bir kusur bütün güzelliğimize bedel olabilir. İstediğiniz kadar güzel olun. Saçınız da güzelliğiniz kadar bakımlı olmalıdır. Saçların siyah, uzun veya parlak olması yine çevrenizdeki kişiler tarafınca beğeniliyorken bakımsız olanlar da beyazlar gibi yaşamanız için ciddi verileri ortaya koyar.

Bazı saç sorunlarından bazı hastalıklara kadar yine birçok sorun da saçların çabuk bir şekilde beyazlaması ile ilgili olmaktadır.

Saçlara rengini vermekte olan melanin isimli bir bileşendir. Yaşlanma süresinde de bütün vücutta bu madde gerilemeye doğru gitmektedir. Saç foliküllerinde de melanin üretimi azalmaktadır. Bu da saçların beyazlamasına neden olmaktadır.

Yine saçların beyazlamasının normal bir biçimde beyazlama ile ilgili olduğu bilinmektedir fakat bu sorun eğer erken dönemde başlıyorsa işte o zaman problem olmaktadır.

Saçlarımızı Stres Mi Beyazlatıyor?

Günümüzde çoğu zaman aşırı stresli olabilmekteyiz. Uzun süre strese maruz kalabiliyoruz. İşte stres yaşamamak adına mutlaka çözümler bulmalıyız. Eğer aşırı stresli olursanız saçlarınız zamanla beyazlayabilir. Saçlarınızın beyazlamaması için stresten uzak durun veya stres yapmanızı engelleyecek olan melisa çayı gibi ürünleri kullanın.

Genetik Nedenlerle Beyazlama

  • Yine genetik sebeplerden dolayı saçlarınız erken yaşlarda beyazlayabilir. Özellikle de anne veya babanızda çocukluk dönemlerinde gençlik zamanlarında erken saç beyazlaması ile karşılaşmışsa sizin de saçlarınız beyazlayabilmektedir. Genler ile kontrol edilebilmekte olan bu durumdan kaynaklı olmaktadır.
  • Yine B12 vitaminlerinin eksik alınması sonucunda saçların erken beyazlaması mümkün olabiliyor. Bu sorunda ton balığı tüketilmeli yumurta, sığır eti süt içeren gıdaları tüketmelisiniz. Bu sayede B12 vitamininden bolca alırsınız.
  • Yine iki ve sigara benzeri alışkanlıklarda saçlarınızı erken dönemlerde beyazlatabilmektedir. Bunları da tüketmekte olan bireyler tüketmeyen insanlara göre saç beyazlamasına maruz kalabilmekteler.

Buna ek olarak kahve, çay baharat gibi kızarmış olan gıdaların da aşırı oranlarda tüketilmesi bu soruna yol açmaktadır.

Ani Saç Beyazlama Durumu

Baba ve anne veya sevdiğiniz bir kişi ölürse duygusal olarak şok geçirebilirsiniz ve buda kalıcı veya geçici bir şekilde saçlarınızı beyazlatabilir. Eğer daha farklı sorunlar olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir