Menisküs Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Menisküs Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Menisküs uyluk kemiği ve bacak kemiği arasında yer alan yumuşak kıkırdak tampon yastıklarıdır. Dizde iki menisküs vardır; iç ve bir dış menisküs olarak 2 menisküs tipi vardır. Bu yapılar, uyluk kemiği ve bacak kemiğin ucunda bulunan eklem kıkırdağının tarafında yer alırlar ve darbeleri absorbe etme görevleri vardır. Mesela sert koşularda, yüksek bir yerden atlamada dizlerin zarar görmesini engellerler. Genellikle atletizm ve futbol oyuncularında menisküs yırtıkları sık görülür. Bu yırtıklar her yaşta görülebilir. Menisküs ağrısı çekilmeyecek kadar kötüdür ve tüm dizi kapsar. Ters bir harekette ağrı başlar. Yırtığın dikilmesi yani ameliyatı gerekir. İlaçla menisküs tedavi edilmez.

Uygun tedavi yırtık parçalarını almak için artroskopi en uygun yoldur. Genellikle menisküs nedeniyle  kan arzının yetersizliği, hiç onarılamaz. Artroskopik menisküs debridman ortopedinin en sık yapılan işlemlerinden biridir. Genellikle hastalık semptomlarını gidermeye ve hastaların normal aktivitelerine dönmesine yardımcı olmaktadır.

Menisküs Yırtığı

Menisküs yırtığı en sık rastlanan diz yaralanmaları arasında yer almaktadır. Sporcular menisküs yırtılması riski altındadır. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta herhangi bir insan, menisküs yırtığı sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Normal Diz Anatomisi

İnsanlarda diz; femur, kaval kemiği  ve dizkapağı parçalarından oluşuyor: Üç kemik diz eklemini meydana getiriyor. Uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki amortisör olarak görev yapan kama şeklinde kıkırdak vardır. Menisküs yırtılması Farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Spor ile ilgili menisküs yırtıkları genellikle ön çapraz bağ yırtılması gibi diğer diz yaralanmaları ile birlikte görülür. Ani menisküs yırtıkları sıklıkla spor esnasında meydana gelmektedir. Yaşlı insanlarda dejeneratif menisküs yırtığı olasılığı daha yüksektir. Kıkırdak zayıflar ve zamanla incelir. Yaşlılarda, yıpranmış doku sıvısı menisküs yırtılmalarını kolaylaştırır.

Menisküs yırtılması Belirtileri

  • Ağrı
  • Dizde Sertlik ve şişme
  • Diz kilitlenmesi

Menisküs Tedavisi

Menisküs ameliyat edilerek tedavi edilir. Menisküs ameliyatı yapılmazsa uzun süreçte, yürüme bozuklukları oluşur. Bel ağrıları ve sırt ağrıları ortaya çıkar. Yaşam kalitesi bozulur. İlaçlarla menisküs tedavisi mümkün değildir ancak aşırı diz ağrısını kesmek için ağrı kesiciler verilebilir.

Menisküsün Önemi

Yıllar öncesinde menisküslerin fonksiyonu tam olarak bilinmiyordu. Öyle ki bazı diz ameliyatlarında fazlalık olarak görülen kama- C şeklindeki menisküs yapıları alınmaktaydı. Ancak günümüzde bu yapıların aslında bir nevi conta görevi gördüğü bilinmektedir. Söz konusu İki kemik arasına yerleşen bu yapılar yani menisküsler bir nevi conta gibi görev yaparak eklem kıkırdağını aşırı yüklenmelerden korumaktadırlar. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemli görevler alırlar. eklem sıvısı da bu yapılar sayesinde rahat dolaşır. Günümüzde menisküslerin önemi daha iyi anlaşılmış ve  ortopedistlerin birinci önceliği haline gelmişlerdir.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir