Psikosomatik Vajinit Nedir?

Psikosomatik Vajinit Nedir?

Birçok başka hastalıktaki gibi, vajinitte psikosomatik nedenlerden olabilir. Bu, vajinitin küçümsenmesini ya da gözardı edilmesini gerektirmez. Ruhsal nedenli olan vajinit, organik bakımdan diğer vajinitlere benzer.

Bu tip vajinitler çoğunlukla cinsel sebeplere dayanır. Yalnız ve cinsel doyumsuzluk yaşayan, bazı cinsel pozisyonlardan ötürü suçluluk duyan, zührevi hastalıklara yakalanma korkusu olan kadınlarda vulvanın içinde, vajinada kaşıntılar olabilir. Kadın rastgele ve yeni bir cinsel ilişkiye başladığı takdirde, bu belirtiler en yüksek düzeye ulaşabilir.

Uzun bir ara verdikten sonra cinsel ilişkide bulunan bir kadında akıntı olması durumu,  kendisi için oldukça üzücü olabilir. Büyük bir ihtimalle duygusal baskı ve gerginliğe bağlı olarak oluşan bu akıntının zührevi bir hastalıktan olduğunu zannedebilir. Bu durum ne yazık ki, zührevi hastalık korkusu, şikayetleri daha da artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Aynı durum anormal bir akıntısı olun ve bu durumu kansere bağlayan kadınlarda da görülebilir ve kanser korkusuyla akıntı daha da artar. Diğer yandan bazı kadınlarda, sonunda kanser çıkar endişesiyle akıntılarını görmezlikten gelebilirler. Buradaki mantık, öğrenilmeyen şeyden kendilerine ziyan gelmeyeceği düşüncesidir. Kuşkusuz, kanser olmasa da, bu durum oldukça tehlikelidir. Çünkü tedavi edilmemiş enfeksiyondan ciddi sorunlar çıkabilir.

Gerginlik, sık rastlanan bir vajinit nedenidir. Ruhsal baskılarla böbrek üstü bezlerinden daha çok steroit hormonu salgılanır. Bu durumda vücutta bağışıklık cisimlerinin yapımını azaltır. Böylece ruhsal baskılar altında vücudun kendi savunma sistemi zayıflayarak enfeksiyonlara karşı dayanıksız kalır.

Gerginlikten olan vajiniti tedavi etmenin tek yolu gevşemeyi ve rahatlamayı öğrenmektir. Gevşemek sadece  zenginin lüks şekillerinden değildir, sağlıklı olmak için de yaşamsal bir gereksinimdir. Rahatlamanın mutlaka yoga, hipnoz, psikanaliz gibi yöntemlerle olması gerekmez; arkamıza yaslanıp elinize bir bardak şarapla, müzik dinlemeniz bile yeterli olabilir. Gevşemek sizin için her bakımdan iyi bir şeydir ve düzenli olarak her gün yapmalısınız.

Gevşemek için önerilen bir diğer yöntem cinsel ilişkidir. Doyuma ulaştığınızda var olan gerginliği doğal bir biçimde üzerinizden atarsınız, endişeleri ortadan kaldırır. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir cinsel yaşam çok gereklidir.

Etiketler
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir