Sırtta Neden Sivile Çıkar?

Sırtta Neden Sivile Çıkar?

Sivilce tıpkı yüzümüzde olduğu gibi yağ bezesinin yoğun olduğu sırt bölgemizde de çıkabilmektedir. Birçok insan sırtında çıkan sivilce karşısında panikleyebilir ve neden oluştuğunu araştırmak isteyebilir. İnsanlar hem göze kötü geldiği hem de psikolojik açıdan kişiye rahatsızlık verdiği için kişiler en çok sırtta neden sivilce çıkar? Sırttaki sivilceler hastalık belirtisi mi? gibi sorular sormaktadırlar. Şimdi uzmanların bu konu hakkında verdikleri bilgileri sizlere kısaca aktarmaya çalışalım.

Kişi ergenlik döneminde ise sırtında bulunan yoğun yağ bezelerinin aktif hale gelmesi ve cildin gözeneklerinin kapanması ile cilt üzerindeki bakterilerin bu bölgeye saldırması sonucunda sırtta sivilce oluşumu gerçekleşir. Kişi eğer çok dar ve sentetik giysiler giyiyor ve düzensiz beslenmenin yanı sıra gün içinde duş alıp beden temizliğine dikkat etmiyor ise sırtta sivilce oluşumunda katkıda bulunmuş olur. Ergenlik çağında olmayan kişilerde de sıkça sırt sivilcelerine rastlanabilir bunun ilk nedeni olarak yine sırt yağ bezeleri sorun teşkil etmektedir ve kişi doğru beslenmeme ve giyinmeme gibi nedenlerden dolayı sırt sivilcesine maruz kalmış olabilir.

Uzmanlara sırttaki sivilceler hastalık belirtisi midir? Diye sorulduğunda sivilcenin yapısının ve büyüklüğünün kendilerine sistemik bir hastalığın habercisi olup olmadığının sinyallerini verdiğini açıklamaktadırlar. Eğer sivilce bezelyeden daha büyük boyutlarda sert bir yapıya ve iltihaplı bir görünüme sahip ise kişide bağışıklık sistemi bozukluğu, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek bozuklukları gibi hastalıkların neden olduğundan şüphe edilebilir. Bu hastalıklar dışında en çok dikkat edilmesi gereken hastalık kişide Behçet olup olmadığıdır. Eğer sırtınızdaki sivilceler uzmanların belirttiği gibi bezelyeden daha büyük ve sert kabuklu ise muhakkak bir cilt hekimine muayene olmalısınız ve sivilceye neden olan hastalıklar belirlenerek ona göre önlem almalısınız. Sırttaki sivilcelerin nedeni her ne olursa olsun tedavi edilerek tamamen iyileşmesi sağlanabilir. Cildinizin Ph değerine uygun olan bir sabun ile cilt her gün derinlemesine temizlenmelidir. Gül suyu ciltteki gözenekleri açtığı için düzenli olarak faydalanabilir aynı zamanda alman papatyası adı verilen papatyayı kaynatarak süzdükten sonra cildinize sürebilir ve faydalarını görebilirsiniz. Bunların yanı sıra beslenmenize uyku düzeninize ve giydiklerinize dikkat ederseniz sivilcelerinizden kurtulmayı başarabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir