Çocuklar İçin Diyetler

Çocuklar İçin Diyetler

Obezite problemi günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Obezite başlama yaşı giderek düşmekte ve çocuklarda da obezite görülmeye başlanmaktadır. Obezitenin olması sağlık sorunlarının artmasına neden olmaktadır. Büyüme döneminde olan çocukların çeşitli sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır.

Çocukların televizyon ve bilgisayar başında geçirdikleri zamanın giderek artması çocukların hareket etmelerini kısıtlamaktadır. Çocuklara yemek yedirmek zaten zordur. Televizyon ve bilgisayar başına da vakit geçiren çocuklar da yemek yeme alışkanlıklarını edinmemektedir. Ailelerde sırf çocuklar bir şeyler yesin diye çocukları yemesi için onların sevdiği sağlıksız olan birçok yiyeceği çocuklarına yedirmektedirler. Böylece hareketsiz olan çocuklar iyice hantallaşmakta ve kiloları iyice artmaktadır. Bazı çocuklarında iştahı çok fazla olduğu için sürekli bir şeyler yemek ister. Aileler çocuğu sürekli beslendiği için onlara sürekli bir şeyler vererek yemelerini sağlar ama çocuklara yemeleri için verdikleri yiyeceğin sağlıklı olup olmadığını önemsemezler.

Çocuklarının iştahı fazla olanlar iştahlarını kesmek için onlara iştah kesici şuruplar verirler ama bu doğru değildir. Çocuklara yaşına ve vücudunun alması gereken besinlere göre diyet uygulanabilir. Bir uzmana başvurularak çocukların büyüme ve gelişimini destekleyecek ilerde sağlıklı bir birey olmalarını sağlayacak bir yemek planı oluşturulabilir. Bunun yanında günlük hareketleri arttırılarak enerji akımı sağlanır.

Çocukların çoğu sebze yemez. Çocukların sebze yemesi sağlanmalıdır. Protein karbonhidrat ve folik asit içeren besinlerin yenmesine özen gösterilmelidir. Yağ ve şeker içeren besinlerden kaçınılmalıdır. Çikolata şeker gibi yiyecekler çocuklara haftada bir kez verilmeye çalışılmalıdır. Kızartma yeme oranı da azaltılmalıdır. Çocukların sevebileceği çeşitli sebzelerden ve tahıllardan oluşan çorbalar hazırlanabilir.

Çocuklar diyet yapamaz diye bir kural yoktur herhangi bir sağlık problemi olduğunda ve çocuklar giderek kilo almaya başladığında bir uzmana danışarak onun desteğini alıp çocukların kilo problemi çözülmelidir. İlerde daha kötü sağlık problemleriyle karşılaşmadan çocukluk zamanında obezite problemi çözülmelidir.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir